Удар «шахедів» по нафтобазі у Харкові: наслідки та хронологія подій

Фото: Олег Синєгубов

Після атаки дронами-камікадзе типу «Shahed» по Харкову 9 лютого, внаслідок якої загинули семеро людей та згоріли 15 приватних будинків, у місті централізовано збиратимуть допомогу постраждалим від російських атак. Пожежу на вулиці Котельній ліквідовували дві з половиною доби. Окрім гасіння, проводилося відкачування пально-мастильних матеріалів з пошкоджених резервуарів. Наразі через це на Харківщині утворилася справжня екологічна катастрофа.

9 лютого близько 22:45 російська армія завдала по Харкову ударів безпілотниками. Один з них стався у Немишлянському районі по території нафтобази, де зберігалося майже 3800 тонн палива. Унаслідок влучання відбувся витік нафтопродуктів з резервуарів, через що миттєво спалахнула пожежа. Вщент згоріло понад 15 будинків. Семеро людей, серед яких троє дітей, загинули. Ще троє отримали поранення. Понад 50 людей удалося евакуювати. 

– В одній домівці перебувала сім’я, п’ятеро людей, двоє молодих батьків та троє їхніх дітей. Вони всі загинули, згоріли живцем. В іншій будівлі знаходився чоловік, він був неходячий. За ним доглядала дружина, вони також загинули, згоріли живцем, – розповів наступного ранку начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов.

Пізніше в Харківській обласній прокуратурі повідомили, що внаслідок пожежі загинули прокурорка Вовчанського відділу Чугуївської окружної прокуратури 35-річна Ольга Путятіна, її чоловік та троє синів.

– Старшому Олексію було 7 років, середньому Михайлу – майже 4. Найменший – Павло, йому було лише 10 місяців. Сім’я опинилася заручником вогню всередині свого ж будинку. Ользі Сергіївні було 35 років. Вона працювала в органах прокуратури Харківської області з червня 2012 року. На цей час перебувала у декретній відпустці, – зазначили у відомстві.

Через те, що тіла людей сильно обгоріли, судмедексперти провели ДНК-експертизу загиблих.

Допомога постраждалим

Від самого ранку 10 лютого в школі № 21 працював штаб збору та видачі гуманітарної допомоги для постраждалих унаслідок обстрілу. На сусідніх вулицях утворилася величезна черга з охочих допомогти людям. Тому вирішили підключити й сусідні школи. Загалом до збору долучилася понад тисяча харків’ян з різних районів міста. Небайдужі люди надсилали речі поштою з інших куточків України. Сортувати речі допомагали місцеві мешканці.

– Я вдячний харків’янам, які із самого ранку приносять речі та продукти харчування. На наше прохання допомогти постраждалим, які залишилися без нічого, відгукнулися мешканці всіх районів. Ідуть діти, молодь, люди середнього та похилого віку. Утворилася величезна черга з охочих допомогти, – розповів Харківський міський голова Ігор Терехов.

Він сказав, що під час страшної пожежі врятувати вдалося 57 людей, їм надали необхідну допомогу. Усім, хто опинився без даху над головою, запропонували поселитися в гуртожитках. Голова адміністрації Немишлянського району Тетяна Мироненко за декілька хвилин після влучання була на місці.

– Це було суцільне вогневе пекло. Горіло все, горіла земля, горіли будинки. Люди кричали, благали про допомогу. Вони плакали, стогнали. Мені здавалося в ту хвилину, що стогнала вся земля. Я скажу, що багато чого бачила за ці два роки у нас, на жаль, багато біди скоїли наші сусіди, але таке бачила вперше. Це було просто жахіття. Це невимовний біль, – зазначила чиновниця в етері радіо «Накипіло».

11 лютого у Харкові був день жалоби за загиблими.

Усунення наслідків

Через те, що харків’яни принесли багато речей для постраждалих, міська влада ухвалила рішення створити з решти єдиний муніципальний Фонд підтримки постраждалих унаслідок ворожих обстрілів.

Будинки, пошкоджені масштабною пожежею, обстежила спеціальна комісія. Як повідомили в Департаменті житлово-комунального господарства міськради, було зруйновано та пошкоджено більше 15 приватних житлових будинків. Крім того, зафіксовані пошкодження трьох будівель комерційних закладів.

Ступінь усіх руйнацій детально визначить подальша технічна експертиза. В тих будинках, що зазнали незначних пошкоджень, комунальники закрили віконні контури та двері, усунули аварійність покрівель.

– Наша комісія відпрацює кожен випадок із власниками пошкодженого чи зруйнованого житла, щоб люди могли отримати фінансову компенсацію за спричинені збитки. Ми надамо всю необхідну допомогу, – зазначив директор Департаменту житлово-комунального господарства Віталій Мірошник.

10 лютого енергетикам удалося відновити електропостачання споживачам, які були знеструмлені внаслідок атаки дронів. Їх заживили за резервною схемою.

Загасити масштабну пожежу бійцям ДСНС удалося тільки вранці 12 лютого.

– Дві з половиною доби харківські рятувальники ліквідовували наслідки жахливого російського терору в Немишлянському районі Харкова. Вогнеборці майже 60 годин гасили полум’я, яке охопило майже 4 тисячі квадратних метрів. Розібрали завали. І сьогодні завершили усувати всі наслідки, – сказав начальник ХОВА Олег Синєгубов.

12 лютого в Харкові поховали родину Путятіних. На прощання на 18-му цвинтарі прийшли родичі загиблих, знайомі, колеги загиблої жінки з прокуратури.

Поховання другої загиблої сім’ї з вулиці Котельної відбудеться днями.

Екологічна катастрофа

Удар ворожих безпілотників спричинив справжню екологічну катастрофу в Харкові. У навколишнє середовище потрапило близько 3000 тонн нафтопродуктів. Державна екологічна інспекція в Харківській області повідомляє, що відбулося потрапляння нафтопродуктів у річку Немишля та далі за течією в річки Лопань, Уди, Харків.

– На даний час виїзду на річку Уди в районі селища Хорошеве та села Темнівка виявлено нафтову пляму значних розмірів, яка продовжує рухатися за течією. З метою ліквідації надзвичайної ситуації, пов’язаної із забрудненням водних ресурсів Харківської області та міста Харкова, інспекцією проінформовано ХОВА, ГУ ДСНС України у Харківській області та Харківську обласну прокуратуру, – повідомили екологи.

У комунальному підприємстві «Харківводоканал» зазначили, що екологічна катастрофа не вплине на якість водопровідної води, що подається споживачам, оскільки водозабори підприємства перебувають вище за місцем впадання річки Уди в ріку Сіверський Донець.

– Щодня відбираємо понад 35 проб води, які перевіряємо за всіма обов’язковими параметрами відповідно до програми виробничого контролю. Якість водопровідної води, що надходить до квартир харків’ян, залишається на належному рівні, – зауважили на підприємстві.

Орієнтовні збитки довкіллю внаслідок удару становлять понад 30 мільйонів гривень. За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів, забруднення середовища нафтою є справжньою екологічною катастрофою, наслідки якої дуже важко ліквідувати.

Нагадаємо також, що харків’янам не рекомендують вживати воду з джерел, колодязів та свердловин у приватних будинках, розташованих поблизу місця катастрофи.

Джерело

Новостной сайт города Харьков