Твори Леніна допомагають воювати. Харківські видавці здали на макулатуру літературу російською та купили пікапи для ППО

У книгарнях зібрали понад 100 тонн російських книжок.

Завдяки старій радянській та російській літературі харківському видавництву «Віват» та благодійній організації «Гуркіт» вдалося купити автомобілі для сил протиповітряної оборони. 

110 тонн макулатури за три місяці зібрали в книгарнях харківського видавництва «Віват». Повні зібрання творів Леніна, книжки про династію Романових та інша література, видана в Російській Федерації, перетвориться на папір та картон, а гроші, виручені за неї, допоможуть ЗСУ воювати проти «русского мира».

П’ять фур макулатури

Днями в Україні завершилась масштабна акція «Постав російську літературу в куток». Видавництво «Віват» разом з благодійною організацією «Гуркіт» оголосили її у січні. Вони закликали українців приносити до книгарень непотрібні книжки російською, натомість давали знижку на нові вітчизняні книжки та перекладені українською твори зарубіжних авторів. Ініціатори мали на меті купити пікап для сил Протиповітряної оборони. Але результати перевершили всі сподівання.  Видавці та благодійники планували зібрати 250 тисяч гривень на один пікап, але книжок нанесли стільки, що вистачило на дві машини. 

Усього зібрали 110 тонн книжок, виручили за них 460 000 гривень, і за ці гроші придбали в Швеції та Норвегії два пікапи, які стануть шахедомобілями — з них збиватимуть російські безпілотники.

«Результати перевершили всі наші сподівання. Я не уявляла собі навіть, скільки це — 110 тонн книг. Виявилося, що це — п’ять 20-тонних фур, це дуже і дуже багато. Ці книжки будуть перероблені, з них виготовлять папір та картон, і далі вони знову підуть нам, на книжки, але вже українською мовою», — розповіла UA-NEWS.in.ua генеральна директорка видавництва «Віват» Юлія Орлова.

Старі книги їдуть на переробку. Фото: «Гуркіт»

Книжки збирали в усіх містах, де є книгарні видавництва — у Києві, Харкові, Львові та Івано-Франківську. «Гуркіт» організував окремі збори макулатури в тих населених пунктах, де «Віват» поки не має книгарень — Запоріжжі, Дніпрі, Одесі, Вінниці та  Білій Церкві. У Харкові наприкінці зими старих книжок до двох книгарень нанесли стільки, що, наприклад, у підвальному приміщенні на Сумській, яке займає один з цих книжкових магазинів, важко було переступити. Читачам, які приносили книжки на макулатуру, доводилося стояти в чергах, щоб їх здати.

«У мене особисто не так багато російських книжок, я вже років п’ять стараюся купувати літературу лише українською. Тому, щоб здати якусь нормальну кількість, довелося навідатися до батьків — у них у коморі лежать величезні запаси, якісь безкінечні зібрання творів Леніна, рішення партз’їздів — це все валяється там іще з 80-х років, і ці книжки точно ніхто вже ніколи не буде читати. Зібрання творів Достоєвського вони мені, правда, відмовились пожертвувати на добру справу, але й без того набралося 12 кілограмів», — розказала UA-NEWS.in.ua харків’янка Марина Єрощева, яка брала участь в акції.

Під час проведення акції у книгарні на вулиці Квітки-Основ’яненка стався неприємний інцидент. У ніч на 13 лютого невідомі облили фасад магазину фарбою. Тоді деякі пошановувачі книгарні припустили, що це прихильники «русского мира» так мстяться видавництву за цю акцію.

«Я не знаю, що сказати з цього приводу, бо в мене немає доказів. Ми заявили в поліцію, але поки що відповіді від поліції немає. Я розумію, що в Харкові поліції не до цього», — каже Юлія Орлова.

Хуліганські витівки не стали на заваді справі. До акції долучилися понад 7,5 тисячі чоловік — причому, тут враховані лише ті учасники, які принесли понад 5 кілограмів макулатури, насправді їх було значно більше. Пікапи вже пригнали, відремонтували та готуються передати оборонцям.

Стимул оновити книжкові полиці

Окрім допомоги ЗСУ, організатори акції переслідували й іншу мету — оновити книжкові полиці українців. Щоб стимулювати читачів купувати книжки саме українською мовою, у книгарнях «Віват» давали 30% знижки на покупку за кожні 5 кг. Це виявилось непоганим стимулом — продажі зросли, хоча видавництво і недорахувалося прибутку. 

«Ми за цими купонами продали близько 25 тисяч книжок. Якби ми їх продавали без знижки, ми б отримали додатково ще 3 мільйони гривень, але  це був наш свідомий крок — продати дешевше. Ми розуміємо, що ціни дуже зросли і не в кожного є можливість купляти книжки. Так що виграло і видавництво, і читач, і автори книг», — пояснила Юлія Орлова. 

Нові пікапи для сил ППО. Фото: «Гуркіт»

Видавництвам зараз живеться непросто, як і будь-кому бізнесу в Харкові. Особливо дошкуляють, за словами директорки «Вівату», постійні знеструмлення. У цей час доводиться зупиняти друкарські верстати і нести збитки. Але переносити виробництво до інших регіонів у «Віваті» не планують — це надзвичайно складно з технічних причин. 

Друкарський верстат у цьому сенсі нагадує орган: цей інструмент неможливо перенести з одного місця на інше, не пошкодивши, значно простіше побудувати виробництво з нуля. Але поки що команда видавництва лишається в Харкові — є певні сподівання на те, що енергетична криза буде вирішена і невдовзі можна буде запустити нову акцію на підтримку ЗСУ.   

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков