Невоєнні злочини. Чому харків’яни стали частіше вбивати?

Більшість убивць знаходять відразу, бо вони не ховаються.

Після початку повномасштабної війни кількість насильницьких злочинів у Харківській області зросла. І винні в цьому не лише росіяни, які вбивають людей ракетами і безпілотниками. Збільшилось число так званих побутових вбивств, коли жертва і злочинець — родичі або друзі.

У Харківській області не проводились соціологічні дослідження того, як війна впливає на психологічний стан людей. Але поліцейська статистика красномовна: кількість вбивств минулого року у порівняння з 2021-м зросла на 17%.  

Причина — зловживання алкогольними напоями

У 2021 році, останньому до повномасштабного вторгнення, на Харківщині сталося 112 вбивств, у 2023-му році — вже 134. З початку 2024 року минуло лише 2,5 місяці, але вже 24 людини загинули — не від дій росіян. Якщо тенденція зберігатиметься, статистика цього року буде ще гіршою, ніж минулого.

«З чим це пов’язане? Війна! Це переважно вбивства на побутовому ґрунті, причина їх у більшості випадків — зловживання алкогольними напоями. Кваліфікованих вбивств із корисними мотивами, коли злочинець готується ретельно до злочину, стало менше», — пояснює начальник головного управління Нацполіції в Харківській області Володимир Тимошко.

Яскравий приклад — вбивство на 8 березня. Чоловік та дружина пішли в гості святкувати Міжнародний жіночий день, але посварилися, і тоді чоловік сходив додому за рушницею та застрелив жінку. Утім, більшість таких раптових вбивств відбуваються навіть без зброї. У Харкові пенсіонер напідпитку щось не поділив зі своїм товаришем, тому зарубав його сокирою, а потім розрубав на частини та поховав на дачі, у Змієві жінка через ревнощі зарізала чоловіка ножем — звичайний кухонний інструмент у таких вбивствах використовують найчастіше, втім, іноді побутові бійки закінчуються трагедією навіть без такої зброї — у Краснограді чоловік забив власного батька до смерті голими руками. 

У стані наркотичного оп’яніння вирізав усю родину. Фото: Нацполіція в Харківській області

За словами Володимира Тимошка, у 99% випадках подібні справи розкриваються швидко, адже злочинці їх не планують, а під час вбивства знаходяться в такому стані, що не в змозі «замести сліди». Зрідка оп’яніння злочинців буває не алкогольного, а наркотичного походження — як, наприклад, у резонансному випадку, що стався у Харкові минулого літа. У липні 21-річний хлопець зарізав усю свою родину — маму, дідуся та 10-річну сестру — під впливом звукових галюцинацій, які в нього з’явилися після вживання наркотиків. 

Єдиним винятком із таких незапланованих побутових вбивств стала трагічна загибель харківської балетмейстерки. Її чоловік не був алкоголіком, навпаки його характеризували як людину спокійну та інтелігентну — працював, мав дві вищі освіти. Пара вирішила розлучитися, Олексій приїхав до Марини забрати речі — а після цього молоду жінку вже ніхто не бачив. Чоловік, як виявилось, приревнував її до колеги і добре спланував вбивство — зарізав ножем, розчленував, голову та руки закопав у різних місцях, а тіло намагався спалити на дачі. 

Балетмейстерку вбив власний чоловік та закопав рештки тіла у лісі 

«Він не лише інсценував побачення своєї жертви з іншим, а ще й кілька днів після вбивства возив телефон дружини по місту, відповідав на повідомлення від тещі, імітуючи те, що вбита все ще жива. Її матір одразу зрозуміла, що це пише не донька. І пішла до поліції», — розповів голова слідчого управління ГУ Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов.

Попри ретельну підготовку убивці, поліцейські розкрили справу за тиждень.

Більше шахраїв, зате менше крадіжок

За час війни в Харківській області значно збільшились випадки шахрайств. Скоюють їх, як правило, через телефонні дзвінки. Найпопулярніший спосіб такий: зловмисник телефонує людині, представляється співробітником банку і під різними приводами довідується про коди або паролі, а потім за допомогою них знімає всі гроші.

Ще один варіант —так звані фішингові системи: людина переходить за посиланням, щоб сплатити за товар в інтернеті, натомість потрапляє на фальшивий сайт, а її паролі від картки крадуть шахраї.

У цього виду злочину є цікава особливість.

«У 90% випадків шахраї — мешканці центральної частини України. Ми розкриваємо злочин, встановлюємо цих осіб, їдемо туди за ними в центральну Україну, там затримуємо і вже тут в Харкові заарештовуємо», — розповів Володимир Тимошко.

Нерідко такі шахраї виявляються вже засудженими за схожі злочини. Вони знаходять способи видурювати в людей гроші навіть за ґратами — як, наприклад, 30 аферистів з вінницької колонії, які крали гроші у клієнтів «ПриватБанку».  

Банда з вінницької колонії виманювали гроші у харків’ян. Фото: СБУ

Якщо вбивств та шахрайств за час війни стало більше, то крадіжок з пограбуваннями — набагато менше. Минулого року поліцейські розслідували 124 грабежі, а в 2021-му їх було майже 300. Кількість розбійних нападів за цей період зменшилась на 72%. Майже зникли з Харкова професійні квартирні крадії.

«Зараз таких крадіжок — одна-дві на 10 днів, а до війни це було приблизно по три крадіжки щодня», — розповів Володимир Тимошко. 

Імовірно, крадії та грабіжники «в законі», люди, що тісно пов’язані з кримінальним світом, подалися з Харкова кудись подалі від російських обстрілів. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков