«Знаємо кожного на ім’я»: репортаж із притулку для евакуйованих котів у Харкові (фото, відео)

Кототерапія в Харкові

У Харкові працює унікальний реабілітаційний центр «Маленький Принц», де живе понад сотню котів, евакуйованих із зони активних бойових дій Харківщини, Сумщини, Херсонщини та Донеччини. Тут пухнастиків лікують, соціалізують і шукають для них нові родини. 

Кототерапія по-харківськи

У 2023 році в Харкові запрацював реабілітаційний центр «Маленький Принц» із котиками із зони бойових дій від ГО «Порятунок тварин Харків». Центр розташований у напівпідвальному приміщенні однієї з багатоповерхівок міста. Тут у декількох облаштованих кімнатах одночасно живе від 100 до 150 пухнастиків. Сюди приходять люди, які хочуть забрати кота, отримати емоційну підтримку або просто провести час із пухнастими мешканцями.

Першими гостей зустрічають працівниці центру. «Чи ви вперше у нас? Хочете забрати котика чи просто провести час?» – питають вони. Далі ініціативу перехоплюють коти. Деякі одразу підбігають до людей, починають муркотіти, труться об ноги та застрибують на руки. Інші хвостаті відпочивають на обладнаних поличках, у корзинках, на підвіконні. 

– Ми хотіли створити для котиків максимально одомашнені умови, щоб вони могли відчувати себе в безпеці. Тварини, які постраждали через війну, потребують особливого підходу. Ми це зрозуміли майже одразу. Багатьом не вистачає людської уваги, тому вирішили, що допомагатимемо і їм, і людям. Це так звана кототерапія, – розповідає представниця ГО «Порятунок тварин Харків» Ярина Вінтонюк.

Одна з кімнат центру для котиків

До центру можуть прийти всі охочі. Особливо тут чекають на дітей та військових, адже їм необхідна моральна підтримка. 

– Спілкування з котиками – це справжній релакс. Я приходжу сюди, бо дуже люблю тварин і вже давно не маю змоги побачити свого кота: він залишився у Львові, – сказав один з військових.

Приходять до центру й групи з дитячих садків та шкіл. 

Які є проблеми зі здоров’ям?

Одразу після евакуації коти потрапляють до ветеринарної клініки. Якщо серйозних проблем немає, їх переводять на двотижневий карантин.

– На карантині ми спостерігаємо, чи не проявляться якісь захворювання, яких ми не бачимо, – пояснює Ярина Вінтонюк.

Далі тварин вакцинують, стерилізують (якщо потрібно) і готують до потенційного «всиновлення».

Кіт Ромео шукає сім’ю

Деякі мешканці центру отримали поранення: втратили лапи, очі, мають уламкові травми. Але більшість страждають не від військових травм, а через погане харчування та стрес.

– Найпоширеніші проблеми – хвороби шлунково-кишкового тракту та запалення ясен. Через нестачу їжі в котів слабка імунна система, але правильний догляд допомагає їм поступово відновитися, – каже волонтерка.

Знають, як звуть кожного

Одна з важливих місій центру – зберегти історії врятованих тварин.

– Під час евакуації ми збираємо інформацію про котиків. Дізнаємось її від сусідів чи перехожих, якщо за евакуацією звернулися не господарі. Але буває так, що в населеному пункті вже зовсім немає людей. Тоді в нас є лише інформація про те, звідки тварина була евакуйована, – ділиться представниця ГО «Порятунок тварин Харків».

У Харкові новоприбулих котиків одразу фотографують та поширюють інформацію про них у соціальних мережах. Адже є вірогідність того, що тваринку шукають господарі. Центр зберігає величезний обсяг даних: вакцинація, стерилізація, лікування, особливості характеру. Це допомагає, якщо потрібно, швидше підібрати тваринам новий дім.

Для котів створені всі умови

Працівниці називають усіх котів на ім’я, воно написане в кожного кота на ошийнику. Коли хтось зайшов і попросив знайти Льову, серед десятків хвостатих його знайшли буквально за хвилину. Кота беруть на руки, фотографують – можливо, для майбутньої родини. 

– Вихователі у дитячих будинках знають усіх діток на ім’я? Звичайно, от так само і ми знаємо. Буває, що є просто однакові котики, й ми їх плутаємо, – сміється одна з працівниць центру.

Навідують пухнастих побратимів

Серед сотні котиків є ті, які були евакуйовані з окопів та бліндажів українських захисників. 

– Коли військові приїжджають у Харків на лікування чи вихідні, приходять до нас та кажуть: «У вересні до вас евакуювали рудого котика. Це наш побратим. Де він?». Ми одразу підіймаємо всі «справи» та знаходимо тваринку. Вони дуже радіють, коли бачать своїх улюбленців у безпеці, – каже працівниця «Маленького Принца» Оксана.

Зраджені коти – найскладніші

У кожного з котів своя історія. Деяких свідомо залишили господарі. За словами працівниць центру, це найскладніші в плані реабілітації тварини.

– Ось Чендлер. Колись був пухнастим, здоровим котом. Його взяли в родину, а потім повернули зі словами: «Він дуже лагідний, не пропаде». А він зрозумів, що його покинули. Перестав їсти, дуже схуд, потрапив до клініки. Ми робимо все, щоб допомогти йому відновитися, – розповідає працівниця «Маленького Принца» Ірина.

У центрі кажуть, що симптоми у зраджених котів однакові – в них зникає апетит та починаються проблеми з ШКТ. Вони ніби відмовляються жити. З такими пухнастиками треба проводити багато часу, але й це не гарантує повної реабілітації. 

– Коли я тільки прийшла працювати в центр, у нас був один покинутий кіт. Я піклувалася про нього, а ввечері вдома думала: «Завтра прийду на роботу і зроблю для нього все, що зможу». Але вранці він уже… помер. Дуже плакала тоді, це був мій перший підопічний тут. А потім узяла себе в руки, бо таких котів багато, усім їм треба допомагати, – ділиться співробітниця центру Оксана.

У кожної працівниці є свої улюбленці, але кожна тварина має отримати від людей любов та підтримку.

– Часом ловлю себе на думці, що чекаю, коли знову прийду на роботу, бо сумую за ними. Ніколи б не подумала, що можу так сильно їх любити, – зізнається одна з працівниць «Маленького Принца».

Сім’я – це потужний захист

Багатьом котам із центру потрібні нові родини.

– У першу чергу треба прилаштувати тих, кого вже зрадили господарі. Є й такі, що не можуть звикнути до життя серед великої кількості інших тварин. А ще є ті, хто тільки-но пройшов лікування – цим краще одразу потрапити в дім, де вони зможуть відновитися, – зазначає Ярина Вінтонюк.

Тварини, які були врятовані з фронтових територій, мають послаблену нервову систему. Нова родина стане для них потужним захистом, який допоможе відновитися.

Перед тим, як передати тварину в новий дім, волонтери обов’язково спілкуються з майбутніми господарями та пояснюють, яка це відповідальність.

– Ідеальний варіант – коли кіт і родина одразу знаходять спільну мову. Забрати тварину можуть мешканці не тільки Харківщини, а й інших регіонів України. Крім того, ми допомагаємо з транспортуванням за кордон, оформлюємо всі необхідні документи. Головне – бажання дати котику новий дім, а ми підберемо найкращого пухнастого друга, – наголошує представниця ГО «Порятунок тварин Харків».

600 рибок з Костянтинівки

Разом із котами в реабілітаційному центрі живуть і евакуйовані рибки з Костянтинівки. Волонтери вивезли звідти понад тисячу риб, зараз у центрі їх залишилося близько 600.

Таке сусідство дуже цікаве: коти люблять спостерігати за життям в акваріумах.

– У нас є один унікальний котик – він, мабуть, єдиний, хто обожнює воду. Постійно намагається засунути лапу в акваріум. Двічі навіть примудрився там скупатися, – розповідають у центрі реабілітації.

Котики полюбляють сидіти на акваріумі

Крім риб, тут також мешкають дві черепахи – їх евакуювали з Курахового та Харкова.

Волонтери ГО «Порятунок тварин Харків» продовжують евакуацію тварин з прифронтових територій.

– Ми постійно проводимо евакуації. Нещодавно вивозили тварин із Покровська, беремо всіх, кого можемо. Тому ми намагаємося розповідати про наших підопічних, щоб люди дізнавалися і «всиновлювали» тварин. Адже кожен «усиновлений» котик чи собака звільняє місце для наступного евакуйованого, – каже Ярина Вінтонюк.

Як допомогти евакуйованим котикам

Наразі центру реабілітації котів із зони активних бойових дій «Маленький Принц» необхідна різна допомога. Серед потреб – вологий корм, анестезія, протипаразитарні засоби, вакцини тощо. Допоможе й розповсюдження інформації про центр. Дізнатися про місцезнаходження «Маленького Принца» у Харкові, «всиновлення» тварин та потреби центру можна за номером:

 +380508226162 (WhatsApp / Viber / Telegram)

Підтримати реабілітаційний центр «Маленький Принц»:

5363 5420 9014 3406

Яковлева О. А. ПриватБанк

Джерело

Новостной сайт города Харьков