25 листопада о 16:00 оголосять Загальнонаціональну хвилину мовчання.
Цієї суботи, 25 листопада українці вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.
За даними Українського інституту національної пам’ятіі, оцінки людських втрат під час Голодомору 1932-1933 років коливаються від 3 до 7 мільйонів жертв.
У 90-ті роковини Голодомору 1932-33 років Президент України Володимир Зеленський звернувся до українців.
«Нас прагнули винищити, упокорити, замордувати. Не змогли. Від нас хотіли приховати правду й замовчати страшні злочини назавжди. Не змогли. Нас хотіли заплутати, ввести в оману, зробити так, щоб ми не вірили, сумнівалися, не пам’ятали, а тому пробачили. Не змогли. І сьогодні з глибоким сумом, повагою ми вшановуємо пам’ять про мільйони наших людей.», — йдеться в зверненні голови держави.
Сьогодні о 16-й годині за київським часом укранців закликали приєднатися до загальнонаціональної хвилини мовчання та запалити у своїх вікнах свічку пам’яті.
«І допоки ми будемо запалювати цей вогонь, не згасне спогад про мільйони наших предків, яких цілеспрямовано, підготовлено й цинічно штовхнули в обійми голодної смерті. Через те, що вони українці. Через те, що становили ідеологічну й класову загрозу для імперського утворення, були за духом вільними людьми, а отже, вважалися небезпечними для режиму та його геополітичних намірів», — зазначив Зеленський.
За даними Інституту історії та демографії, від голоду 1932-1933 років на Харківщині померли не менше мільйона людей.
«Ідеологи, організатори та виконавці тих злочинів не понесли відповідальності й справедливого покарання під час життя. Але це не значить, що ми маємо пробачити й забути. Сьогодні мають нести й несуть покарання імена та біографії всіх винних», — додав Президент.
Зазначимо, Голодомор в Україні визнали актом геноциду 28 держав, а також Балтійська асамблея, Європейський Парламент, Парламентська асамблея Ради Європи.