За три кілометри від лінії фронту. Що загрожує Куп’янську?

Жителів закликають залишити місто, до якого підходить ворожа армія.

Ситуація на лівому березі річки Оскіл складається несприятливо для Збройних сил України. За останній місяць росіяни значно просунулися на захід, і зараз ворожа армія уже на підступах до Куп’янська. Але сама географія місцевості має  перешкодити ворогу повернути контроль над містом. 

За даними американського «Інституту вивчення війни», росіяни підійшли на відстань трьох кілометрів від східної, заоскільської околиці Куп’янська. У Генштабі ці дані не підтверджують, втім, і не спростовують — ситуація на війні динамічна і змінюється щодня. Але наближення ворога дало йому змогу зруйнувати комунальну сферу міста — це значить, що необхідно евакуювати всіх жителів хоча б на зиму.

Максимум три сумки на одного

Від самого дня свого звільнення з окупації Куп’янськ був небезпечним містом, куди увесь час «прилітало». Попри постійні обстріли, в осінь 2022-го та 2023-го років він увійшов з електрикою, опаленням та водопостачанням, магазинами, аптеками і навіть салонами краси. 

Ситуація різко погіршилася цього літа, коли російській армії вдалося підійти ближче до Осколу та застосовувати для обстрілів не лише ракети системи С-300, а й новітню зброю — керовані авіабомби, а потім і дрони та польову артилерію. Щоденні удари протягом майже пів року дали результат — комунальна інфраструктура не витримала.

«Зруйновані трансформаторні станції, лінії електропередач, значних пошкоджень зазнали газорозподільні станції, система газо- та водопостачання. Через значне погіршення безпекової ситуації та наближення лінії бойових зіткнень в селищі Ківшарівка, селищі Куп’янськ-Вузловий та районі міста Куп’янськ Заоскілля проводяться аварійні відключення. Проведення відновлювальних робіт в даних населених пунктах наразі неможливе», — розповів голова Куп’янської МВА Андрій Беседін.

Через це в місті ухвалили рішення евакуювати якомога більше людей. За даними Беседіна, угромаді лишаються 5900 чоловік. З кожним днем все менше, бо кількість бажаючих виїхати у порівнянні з минулим тижнем потроїлася. За даними Координаційного гуманітарного центру, на початку жовтня щодня волонтери вивозили в середньому 70 чоловік, зараз — по 200. Люди вже не усюди можуть зателефонувати на гарячу лінію та залишити заявку про евакуацію, бо в місті часто немає зв’язку, тож волонтери та поліцейські роблять оголошення про виїзд через гучномовець на автомобілі.

«Через те, що люди затягували до останнього з прийняттям рішення, ми ризикуємо життям волонтерів кожен день і кожен виїзд. Ми можемо вивезти усіх людей дуже швидко, бо в нас задіяно 46 організацій, але зараз пріоритетом залишається питання безпеки. Зараз люди скаржаться, що вони не можуть забрати більше, ніж три сумки. Так, не можемо, але ми замість цієї сумки краще заберемо ще одну людину», — розповів голова Координаційного гуманітарного центру Євген Коляда.

Скриншот карти DeepState

На лівобережжі Куп’янського району вже є такі місця, куди волонтери доїхати не можуть — військові не дають дозвіл. Але карти просування російської армії дають уявлення про те, що в небезпеці перебувають усі населені пункти, що опинилися між двома «клішнями». 

Чи врятує високий берег?

Росіяни готувалися до наступу на Куп’янськ ще з початку року. У січні вони посилили угрупування «Запад», накопичили 100-тисячне військо  і 500 танків та почали тиснути на позиції ЗСУ. У лютому аналітики видання Forbes спрогнозували, що росіяни спробують захопити Куп’янськ та ліву частину берега річки Оскіл у березні 2024 року, але, очевидно, помилилися. До літа ситуація на напрямку була напруженою, втім, нічого нового там не відбувалося — ворог атакував на лівобережжі з вересня 2022 року, як тільки його відкинули за річку.

Влітку росіяни посилили наступ одразу на двох точках фронту: поблизу Петропавлівки та нижче по течії річки, у напрямку Борової. Одночасно з наступом наземних військ посилилися обстріли Куп’янська, Борової та наближених населених пунктів. Однак масштабний наступ на Куп’янськ та Лиман, який росіяни здійснили у середині серпня, врешті скінчився провалом — ЗСУ відбили атаки, подекуди оборонцям вдавалося розгромити цілі танкові колони.

Але згодом росіяни захопили село Піщане та взяли під вогневий контроль важливу логістичну трасу з Борової на Куп’янськ. А кілька днів тому російські пабліки з посиланням на власні збройні сили опублікували інформацію про те, що їхня армія вже захопила цю трасу, але на карті DeepState доказів цьому немає — хоча видно, що ворог підійшов дуже близько (зверніть увагу, населених пунктів з назвою Піщане в цьому районе два, йдеться про село нижче).

«Ситуація дуже важка, штурмові дії відбуваються майже постійно. Ворог прагне вийти до берега річки Оскіл. Завдання — захопити увесь берег річки Оскіл, щоб повністю витіснити збройні сили з цього берега. Шалені втрати ворог несе, але намагається рухатися», — розповів в ефірі телемарафону заступник командира батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів 92-ї ОШБр «Ахілес» Олесь Маляревич.

Правий берег вищий за лівий, його важко атакувати. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

Місто Куп’янськ розташоване по обидва боки річки Оскіл, тож захопити його повністю — задача надважка, адже правий берег вищий, і обороняти його легше.  Навіть зайнявши плацдарм на лівому березі, окупанти опиняться під прицільним вогнем української артилерії. 

Але в  «Ахіллесі» вважають, що на правобережжя росіяни не так вже й прагнуть на даному етапі війни. Їм потрібен Куп’янськ-Вузловий, важлива залізнична станція по лівий берег Осколу.

«Купʼянськ-Вузловий — це важливе місце для окупанта, яке йому поставили задачу взяти у найкоротший термін», — заявив командир батальйону Юрій Федоренко.

Узявши під контроль станцію, росіяни зможуть оперативно перекидати війська та техніку у напрямок Краматорська та Слов’янська, аби тиснути на ЗСУ на Донеччині не лише з півдня, з боку Покровська, а й з півночі. На думку військового аналітика Костянтина Машовця, для такої амбітної задачі в них вже не лишилося сил. 

«По суті, командування 1-ї танкової армії та групи військ «Захід»  вже ввело в бій майже всі більш менш боєздатні сили та засоби, залишивши в резерві, по суті «збірні пункти» маршового поповнення, де формуються штурмові роти і батальйони», — заявив аналітик.

За його даними, на інших напрямках росіяни також вичерпали резерви, тож перекидати на важливий Куп’янський напрямок їм нікого. Машовець прогнозує, що жовтень та початок листопада будут гарячими, але до середини наступного місяця ворог змушений буде взяти паузу. 

 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков