Фото: Богодухівська міська рада
В умовах повномасштабної війни та попри всі виклики Богодухівська громада продовжує розвиватися і забезпечувати мешканцям більш комфортне життя. В кінці жовтня на місцевому комплексі з управління комунальними відходами відкрилася нова сортувальна лінія. Вона коштувала 4 мільйони 200 тисяч гривень. Тепер підприємство має більше потужностей, а громада зробила черговий крок до чистого довкілля.
Збільшився об’єм сортування
Нещодавно на Богодухівському комплексі з управління комунальними відходами запустили нову лінію. Вона призначена для невідсортованого сміття та розрахована на переробку понад 50 тисяч кубічних метрів відходів.
– Стара лінія низької потужності, до того ж вона вже починає ламатися, адже частково виробила свій ресурс. Тому потрібна лінія, що візьме на себе основний тягар по об’єму, а стара буде працювати як додаткова, коли нову треба обслуговувати – зупинити, почистити, помазати, ремені змінити. Зараз об’єм сортування у нас збільшився у два-три рази, – говорить Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
Стара сортувальна лінія могла переробити лише 4 машини в день, все інше йшло на полігон.
– Ми довго думали, як покращити роботу, їздили в організації, які виготовляють лінії, обирали, що для нас буде краще та вигідніше. Вирішили обрати саме цю лінію, з нею буде більше вторсировини, а це наші додаткові можливості, які можемо витратити на розвиток, – розповідає директорка КП «Господар» Анна Світлична.
Функціонал лінії розрахований на повний цикл робіт – розвантаження відходів зі сміттєвозів, механічне завантаження на лінію, а потім працівники відсортовують корисні фракції. Сміття, що не підлягає сортуванню та не має цінності, виводиться на транспортері назовні для захоронення. Так удалося автоматизувати процеси завантаження і відвантаження, для чого раніше були потрібні додаткові люди й техніка, пояснюють на підприємстві.
– Зараз не потрібно, щоб люди стояли на подачі, машина сама завантажує у бункер, який називається «живе дно». Він ворушиться, там стоїть лінія, яка подає сміття. І зверху вже стоять люди, кожен з яких знає, що він перебирає – пакети, поліетиленові пляшки, поліетилен, жерстяні банки. А «хвости» виходять зразу на вулицю. На старій лінії їх вивозив трактор, а це додаткові трати на пальне. Завдяки цій лінії одну машину можна переробити за 15 хвилин, – зазначає Анна Світлична.
Друга в Україні
Ця лінія унікальна, адже в Україні таких поки що всього дві. Одна у Богодухові, друга – у виробника. Нині на лінії працює 13 людей, раніше потрібно було більше. На підприємстві наголошують, що зараз, коли катастрофічно не вистачає кадрів, це важливо. Як і те, що Богодухівська громада зробила ще один крок до чистого довкілля.
– Це суттєвий крок для збереження екології. Автоматизація процесів дозволить активніше переробляти відходи, що в результаті сприятиме зменшенню їх кількості на звалищах. Проте, щоб досягти максимальних результатів, необхідно змінювати свою свідомість і активно впроваджувати практики сортування сміття на рівні домогосподарств. Тільки так ми зможемо забезпечити чистіше й здоровіше середовище для себе та майбутніх поколінь, – зауважує Богодухівський міський голова.
Анна Світлична розповідає, що зараз у громаді планують поставити додаткові баки для сухого та мокрого сміття, це важливо в осінній період, коли люди прибирають городи та сухе листя.
– Ми також вираховуємо морфологію сміття, що збирають сміттєвози по місту. Раніше поставили контейнери для ПЕТ-пляшок, людям сподобалося, вони відповідально до цього поставилися, тож у цьому році ще докупили контейнери. Зараз ми хочемо поставити два баки для сухого та мокрого сміття, щоб люди розуміли, що сухе потрібно кидати окремо. Бо його простіше переробляти, а мокре їхатиме зразу на полігон, і на це не буде витрачатися час, – говорить директорка КП «Господар».
Справжня гордість Богодухівської громади – альтернативні джерела живлення та сонячні станції. Так, комплекс з управління комунальними відходами працює винятково на сонячних панелях і взагалі не підключений до електропостачання.
Установили контрольні ваги
Богодухівська громада стала першою в Харківській області, де створили сучасний комплекс утилізації твердих побутових відходів. Ідея з’явилася майже 20 років тому, проте тоді до неї багато хто поставився скептично. Та після того, як у 2006 році Володимир Бєлий прийшов на посаду, цей процес зрушився з місця. Міський голова зізнається, що дуже хотів створити комплекс, який би відповідав європейському рівню.
Будівництво тривало з 2013-го по 2017 рік на земельній ділянці, що використовувалася як сміттєзвалище. Зараз це єдиний об’єкт у громаді, що приймає тверді побутові відходи. По населених пунктах розташовані контейнери, а у селах сміття збирають мішковим способом за графіком.
Зараз на території громади облаштовано 241 контейнерний майданчик для збирання твердих побутових відходів, на яких установлено 635 контейнерів. З них 38 – для збирання поліетиленових пляшок, 15 – для скла, 2 – для пластикових кришечок. Усе зібране сміття потрапляє на комплекс з управління побутовими відходами. Цьогоріч для підприємства придбали контрольні автомобільні ваги, що коштують 777 тисяч гривень, аби контролювати об’єм завезеного.
– Ми встановили ваги, щоб більш ефективно приймати сміття, бо обліковувати його потрібно в тоннах, а не в кубах. Це зручно й для вторсировини, бо у нас її забирають, і ми можемо у себе спокійно зважити, – ділиться Володимир Бєлий.
Коли на підприємстві не було ваг, гроші за машину платили незалежно від того, скільки вона перевозить, чи 10 тонн, чи 2 тонни.
– Завдяки міській раді нам поставили ваги, тепер, коли машина їде зважуватися, ми знаємо точну вагу, – каже Анна Світлична.
Міський голова зазначає, що найголовніше завдання – навчити людей свідомо ставитися до сортування сміття, адже чистота та комфорт залежить від кожного мешканця громади.
– Це треба доносити до наших дітей, бо як би ми не намагалися, але якщо люди будуть несвідомі, то нічого з цього не вийде. Нам зараз не соромно, бо ми працюємо над культурою збору сміття, і я пишаюся тим, чого ми вже досягли зараз, – додає Володимир Бєлий.
Раніше ми писали про те, як Богодухівська громада підходить до опалювального сезону.