СБУ викрила зрадників, які корегували удар по селу Гроза Харківської області. Ними виявилися місцеві жителі. Це не єдиний випадок, коли люди наводили ракети на свої міста та села. Правоохоронці наголошують на дотриманні інформаційної тиші, адже ворожими корегувальниками можуть бути навіть близькі знайомі.
Вбили своїх односельців
11 жовтня Служба безпеки України повідомила про те, що викрито двох зрадників, які навели російську ракету типу «Іскандер» на кафе в селі Гроза Шевченківської громади. Внаслідок удару 5 жовтня загинули 59 цивільних людей, у тому числі дитина, ще п’ятеро отримали поранення. Внаслідок трагедії повними сиротами залишилися восьмеро дітей, ще шестеро втратили одного з батьків.
Як повідомляє речник Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула, тими, хто навів російські ракети на своїх односельців, виявилися двоє місцевих жителів – 30-річний Володимир і 23-річний Дмитро Мамони.
Під час окупації частини Харківської області чоловіки добровільно перейшли на бік ворога, за що отримали «посади» в лавах окупаційного так званого «управління внутрішніх справ військово-цивільної адміністрації Харківської області». Один з них працював «водієм конвойної групи», другий – «інспектором дорожньо-патрульної служби».
Напередодні звільнення села обидва чоловіки разом зі своїми родинами втекли до російської федерації.
За інформацією СБУ, зрадники за вказівками російських окупантів почали дистанційно формувати мережу інформаторів на підконтрольній Україні території. А з початку жовтня 2023 року зловмисники почали збирати інформацію про заплановане перепоховання загиблого українського військового у селі Гроза.
– Вони розуміли, що внаслідок ворожої атаки обов’язково загинуть мирні мешканці – їх знайомі із села Гроза, в тому числі й ті, хто надавав їм інформацію, – зазначає речник Управління СБУ в Харківській області.
Коли брати Мамони дізналися точну адресу та час проведення поминок, Володимир передав інформацію російським кураторам, окупанти прицільно вдарили по селу із застосуванням оперативно-тактичного ракетного комплексу «Іскандер М».
На підставі зібраних доказів слідчі СБУ склали обом фігурантам підозри за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб. За цією статтею максимальна санкція – довічне ув’язнення з конфіскацією майна.
Наразі Служба безпеки проводить комплексні заходи для встановлення місцеперебування та подальшого покарання зловмисників, які переховуються на території росії.
Небезпечні «дружні» розмови
Для наведення російської ракети на своїх односельців Мамони «втемну» залучали до підривної діяльності своїх родичів, сусідів і знайомих з деокупованих міст і селищ Харківщини. Під виглядом дружніх розмов і листування в месенджері зрадники випитували в людей відомості про дислокацію Сил оборони та масові заходи на території регіону.
Це не поодинока практика серед корегувальників, коли вони випитують інформацію про масові заходи та місцеперебування військових у своїх знайомих, використовуючи їх в інтересах держави-агресорки. Через це правоохоронці закликають дотримуватися інформаційної тиші та навіть найближчим друзям і родичам не надавати інформацію, яка може потенційно зашкодити людям.
У Службі безпеки зазначають, що мотиви корегувальників можуть бути різними. Наприклад, є ідейні прихильники так званого «руського миру». Інші ж можуть наводити ракети через шантаж або за гроші.
Колишній перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін влітку минулого року в ефірі телемарафону назвав приблизні суми за зраду: у середньому за корегування на користь ворога, внаслідок яких, зокрема, гинуть мирні мешканці, деякі наші співвітчизники отримують 5–10 тисяч гривень.
Наводила ракети на пункти видачі гуманітарки
На Харківщині, як і в усій Україні, за час повномасштабного вторгнення затримано та засуджено багато корегувальників, які не гребують наводити російські ракети не тільки на свої міста, але й на своїх співмістян.
У березні 2022 року СБУ затримала ворожу поплічницю, яка наводила російські ракети на пункти видачі гуманітарної допомоги в Харкові. Жінка була посадовицею одного з державних підприємств міста.
За вказівкою представників російської спецслужби в період з 25 лютого до 9 березня 2022 року вона збирала інформацію про дислокацію та переміщення Сил оборони на території області, а також передавала окупантам координати, у тому числі пунктів видачі гуманітарної допомоги в Харкові.
За інформацією слідства, жінка контактувала з російською спецслужбою через «зв’язкових», якими виявилися двоє російських військових. Їм у месенджері Телеграм зловмисниця надсилала фото українських об’єктів з прив’язкою до місцевості та власними коментарями.
Суд визнав жінку винною у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану, та призначив зрадниці 15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Корегувала обстріли житлових районів
Ще однією російською корегувальницею виявилася 30-річна жінка, Дар’я Кригіна, мешканка Харкова, за наведенням якої окупанти обстрілювали житлові масиви міста. Її окупанти завербували вже після початку повномасштабного вторгнення.
Також росіяни використали координати навідниці для обстрілів місцевих медустанов і торговельних закладів. Через ці атаки загинули місцеві жителі та була зруйнована житлова і соціальна інфраструктура міста.
Російську інформаторку вдалося затримати у квітні 2022 року. За матеріалами української спецслужби суд призначив їй 11 років тюремного ув’язнення.
18-річний навідник
У жовтні 2022 року СБУ затримала 18-річного мешканця Краснограда, який «зливав» росіянам розташування українських захисників у Харківській області.
У ході обшуку вдома у зловмисника було знайдено мобільний телефон, сім-карти та ноутбук з доказами злочину.
Правоохоронці встановили, що хлопець збирав і надсилав ворогу інформацію про позиції та пересування української техніки та військових. Робив він це через месенджер Телеграм та погодився на співпрацю за грошову винагороду.
У серпні 2023 року суд визнав зловмисника винним у несанкціонованому поширенні інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ та призначив йому п’ять з половиною років тюремного ув’язнення.
Зрадник із Салтівки
Мешканець Харкова влітку 2022 року самостійно почав через соціальні мережі шукати можливості зв’язатися з окупантами для допомоги у війні проти України. Для цього чоловік викладав інформацію про місця тимчасового базування підрозділів Сил оборони та «здавав» позиції української ППО.
Окупанти використовували отриману інформацію для здійснення прицільних ракетних ударів по українських об’єктах.
За даними слідства, затриманий є мешканцем одного з найбільш постраждалих від російських обстрілів району Харкова – Салтівського житлового масиву.
На підставі зібраних доказів навесні 2023 року чоловіка було визнано винним у вчиненні злочину за фактом несанкціонованого поширення інформації про розташування Збройних Сил України. Зловмиснику призначили покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі.
Навів на сусіднє село
У серпні 2022 року Служба безпеки оголосила підозру мешканцю селища Слатине Дергачівської громади, який наводив удари артилерії, зокрема по сусідніх селах.
Чоловік почав співпрацювати з росіянами ще наприкінці березня, коли його населений пункт був окупований військовими рф. Він сам зв’язався з представниками збройних сил країни-агресорки та погодився співпрацювати.
Корегувальник на картах місцевості відмічав точні позиції військових підрозділів і техніки ЗСУ на території Харкова та області.
– Зокрема, задокументовано, що по позиціях ЗСУ поблизу одного із сіл, які зловмисник «злив» ворогу, рашисти нанесли щонайменше чотири прицільні артилерійські удари, – зазначають у СБУ.
Корегувальника затримали в Харкові, куди він переїхав після звільнення Слатиного від окупантів, тікаючи якомога далі від лінії фронту та російських обстрілів.
Чоловіку повідомили про підозру. Йому загрожує від п’яти до восьми років позбавлення волі.
Корегував знищення промисловості
У лютому 2023 року за державну зраду засудили на 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна харків’янина, якого викрила контррозвідка СБУ. На початку повномасштабного вторгнення чоловік передавав загарбникам інформацію про вогневі позиції ЗСУ та корегував артилерійські обстріли росіян по об’єктах промисловості міста.
Зрадник працював інженером одного зі структурних підрозділів комунального підприємства «Харківські теплові мережі».
Під час листування з росіянами він повідомляв точні місця влучань російських снарядів та навіть орієнтовний напрямок їх прильоту. Свої повідомлення зрадник підкріплював скріншотами гугл-карт з окремих локацій Харкова, на яких робив відповідні позначки.
Через інформацію чоловіка російські окупанти багаторазово обстрілювали промислові об’єкти міста артилерією та авіацією у березні – квітні 2022 року.
«Сплячі агенти»
Навесні 2023 року СБУ проводила стабілізаційні заходи у Вовчанську та виявила чотирьох російських корегувальників.
У квітні було викрито двох місцевих мешканців, які надсилали ворогу інформацію, зокрема про поточну обстановку в прикордонному регіоні та пункти видачі гуманітарної допомоги мирним жителям.
Інформацію окупанти використовували для підготовки диверсій та здійснення обстрілів.
Як повідомляє слідство, один з корегувальників відразу після захоплення громади добровільно пішов на співпрацю з ворогом, однак наводити російські ракети він почав лише на початку 2023 року.
Згодом чоловік залучив до підривної діяльності свою знайому, яку потім вивів на прямий зв’язок з фсб.
Через місяць СБУ затримала ще двох пов’язаних між собою чоловіка та жінку, які фіксували наслідки російських ракетних та артилерійських ударів по громаді.
Інформацію про обстріли вони передавали своєму родичу, який мешкає на території рф та перебуває у прямому контакті з російською спецслужбою.
За інформацією СБУ, розвіддані потрібні були окупантами для планування та підготовки повторних повітряних ударів по українських об’єктах.
Зловмисники наразі перебувають під вартою. Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину.
Допоміг обстріляти ринок
У жовтні ще одного російського інформатора, який скорегував удар по ринку «Барабашово», засудили на 12 років ув’язнення завдяки матеріалам Служби безпеки. Суд визнав зловмисника винним у несанкціонованому поширенні інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ.
Як встановило слідство, засудженим є мешканець Харкова, який після початку повномасштабного вторгнення повідомляв у російський телеграм-бот інформацію про дислокацію та переміщення підрозділів українських захисників.
Як зазначають у Службі безпеки, таким чином він потрапив у поле зору російської воєнної розвідки, яка згодом дистанційно залучила його до співпраці на користь країни-агресорки.
– Саме за його «наведенням» минулого року окупанти обстріляли місцевий ринок «Барабашово», який є найбільшим торговельним закладом України, – повідомили в спецслужбі.
Співробітники СБУ затримали ворожого корегувальника ще в серпні 2022 року під час проведення контрдиверсійних заходів у Харкові.
«Зливав» дані на Куп’янському напрямку
У липні 2023 року затримали російського інформатора, мешканця селища Куп’янськ-Вузловий, який передавав окупантам розвіддані про базування та переміщення військових ЗСУ на Куп’янському напрямку, який і наразі є прифронтовим. Корегувальником виявився місцевий житель, який контактував з бойовиком одного з окупаційних угрупувань рф на східному фронті.
Також навідник надсилав окупантам фото наслідків російських ударів по місцевих об’єктах цивільної інфраструктури, у тому числі багатоквартирних будинках.
Найближчі п’ять років російський інформатор проведе за ґратами.
Ще раніше, у березні 2023 року, контррозвідники викрили ще одну мешканку Куп’янського району, яка, за інформацією слідства, передавала росіянам дані щодо точності ракетних ударів по населених пунктах Куп’янщини.
У СБУ повідомили, що жінка була завербована представниками спецслужби рф через її чоловіка, який уже кілька років живе в росії. Таким чином ворог дистанційно залучав жінку до співпраці.
Наразі зловмисниці повідомлено про підозру.
Під виглядом селфі корегувала атаки
На початку вересня 2023 року СБУ затримала ще одну корегувальницю, через яку влітку 2022 року окупанти завдали ракетного удару по виробничих цехах заводу енергетичної галузі в Харкові.
– Для передачі координат українських об’єктів фігурантка робила навпроти них селфі, потім відправляла фото до фсб, і після цього одразу видаляла знімки з телефона, – зазначає Владислав Абдула.
Так само жінка вчинила, коли корегувала удар по промисловому об’єкту.
За даними слідства, корегувальницею виявилася працівниця пошкодженого підприємства.
– Після 24 лютого минулого року на неї вийшов представник російської спецслужби та поставив завдання передавати йому геолокації українських захисників і критичної інфраструктури в місті, – розповідає речник СБУ.
Наразі зловмисниця перебуває під вартою. Їй загрожує до 12 років тюремного ув’язнення.
– Служба безпеки наголошує на невідворотності покарання за злочини проти державної безпеки України, – підкреслює Владислав Абдула.
Нагадаємо, у Харкові СБУ затримала агента російської фсб, саме коли він дорозвідував місця влучань ворожих ракет у місті.
Також ми писали, що СБУ «по гарячих слідах» установила особи двох чоловіків, які скоригували російський ракетний обстріл по селу Гроза Харківської області 5 жовтня.
Нагадаємо також, що у місті Харків СБУ ліквідувала ворожу агентурну мережу, члени якої збирали розвіддані про маршрути переміщення ЗСУ, компромат на військовослужбовців та коригували удари російських ракет по місту Харків.
Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.