Цього року майданчиків із хвойними набагато менше, ніж до війни.
У Харкові почали продавати ялинки. Перші новорічні базарі відкриваються біля великих ринків, а з 15 грудня їх облаштовують і на окремих майданчиках у мікрорайонах.
Дерев цьогоріч мало, везуть їх в основному із західних областей України, у той час як місцеві лісництва торгують деревами самостійно. Ціна ялинки на базарі та в лісництві відрізняється у 5 разів.
Ялинкових базарів стало менше
Традиційно ялинкові базарі починали працювати в Харкові у середині грудня. Цьогоріч, попри війну, традиції не зраджують. 15 грудня новорічні дерева почали продавати по всьому місту, навіть у віддалених мікрорайонах.
До повномасштабного вторгнення біля метро «Героїв Праці» до середини грудня вже працювало з десяток ялинкових базарчиків. Зараз — лише один, у 520-му мікрорайоні. У п’ятницю на майданчику ще немає жодного покупця, а продавці лише розгортають торгівлю, розставляють свій товар у відповідності до цін: ближче до тротуарів — дорогі дерева, далі — дешевші.
«Ось така метрова сосна — за 500 гривень віддам, півтора метри — 700. Беріть краще ялину за півтори тисячі, вона більше пахнутиме. Як братимете, поступлюсь трішки в ціні на цукерки дітям», — розповідає про товар продавець Анатолій.
За його словами, ці ялинки привезли з Прикарпаття. Вони трішки жовтуваті, продавці пояснюють це тим, що у західних областях цьогоріч рано вдарили морози. На жодному дереві немає бірки, але продавці кажуть, що всі дозвільні документи мають, тож інспекції не бояться. Вибір тут невеликий, маленькі дешеві дерева вирішили цьогоріч взагалі не завозити.
Ялинкові майданчики почали розгортати 15 грудня. Фото: Олена Павленко/UA-NEWS.in.ua
Біля станції метро «Студентська» вибір більший, тож можна знайти дешевші ялинки, ціни стартують від 150 гривень, але середня вартість така ж — 500 гривень.
Найдорожчі ялинки продають біля великих ринків: Сумського, Кінного і Центрального. Там можна знайти дійсно пишне та велике новорічне дерево, але й ціни на них кусаються. Найдорожчі ялинки, звісно, в центрі — на Сумському ринку продають деревця по 5 000 гривень.
І на центральних вулицях, і у віддалених мікрорайонах продавці скаржаться на невеликий попит — за день продають по 5-6 штук. Війна позначилась на купівельній спроможності, ймовірно, саме через це ялинкових майданчиків цьогоріч, за даними управління споживчого ринку, всього 76 — на третину менше, ніж було у 2021-му році.
Найдешевше — у лісгоспі
Ялинки продають і харківські лісництва, там можна знайти сосну вартістю менше 100 гривень, але за нею доведеться їхати самостійно в Богодухівський район, Мерефу, Зміїв або Кочеток.
«Маленька ялинка до метра коштує 92 гривні, за 132 можна взяти більшу, до двох метрів. Якщо оптом — то 72 гривні за маленьку і 102 — велика, але опт починається від 100 штук», — пояснили UA-NEWS.in.ua у Гутянському лісництві.
Ялинку у лісництві можна купити за 92 гривні. Фото: Слобожанський лісовий офіс
У Зміївському лісовому господарстві ялинка менше метра коштує 96 гривень, від метра до двох — 132 гривні, від двох метрів — 240 гривень. Лісництва почали продавати новорічні деревця з 6 грудня. Цього року — раніше, ніж минулого, бо зазвичай ялинки починали ставити до Дня Святого Миколая. До 2023-го року його відзначали 19 грудня, а от цьогоріч дві українські церкви перейшли на Новоюліанський календар, тому святкувати починають раніше, а, значить, раніше потрібні і ялинки.
У лісництвах теж не рубають багато: в магазині зазвичай є десь 50 ялинок на вибір.
Доставки в лісгоспах немає, тож за ялинкою доведеться їхати самостійно.
В моді — гноми
Штучні ялинки цього року коштують майже стільки ж, скільки й справжні. У супермаркетах та на ринках ціни стартують зі 150 гривень за деревце до 50 см. Ціни на литі півметрові ялинки в горщику починаються від 300 гривень. А от великі штучні сосни та ялини висотою один і два метри можуть коштувати в середньому 2000 гривень.
Як кажуть продавці в магазинах декору, цього року у харків’ян користуються попитом не стільки декоративні ялинки і вінки, скільки гноми. Мода на них прийшла зі Скандинавії, до війни цих різдвяних чоловічків продавали в основному в супермаркеті датських меблів. Є вони там і зараз, коштують від 600 гривень. Але китайські виробники, розуміючи попит, навчились швидко імітувати скандинавський стиль, тож зараз на ринках та в магазинах Харкова можна знайти схожі фігурки навіть за 50 гривень, в середньому вони коштують 350 гривень.
Святкування подорожчало
В «Інституті аграрної економіки» порахували, в яку суму цьогоріч обійдеться українцям новорічний і різдвяний стіл. За висновками експертів, відзначити зимові свята цьогоріч буде коштувати на 8,4% дорожче, ніж у 2022-му.
Три кіло традиційного салату «Олів’є» коштуватиме 285,46 грн — на 1,3% дорожче, ніж тогоріч.
«Найдорожчими інгредієнтами страви в цьому році стали: ковбаса — 127 грн за 0,5 кг (зростання цін на 10 % в залежності від виробника), солоні огірки — 38 грн за 200 г (+9,2 %), 180 г майонезу — 22,90 грн (+6,9 % в залежності від марки). На картоплю ціна в цьому році зросла порівняно з минулим роком на 75,9 %, але за 5 шт. (840 г) ми заплатимо лише 11,68 грн. Ціна зеленого горошку залишилася на рівні минулого року – 45 грн за 0,5 кг. На решту складових салату ціни знизилися: 6 шт. яєць коштують 34,56 грн (зменшення ціни на 22,2 %), 2 морквини (380 г) — 3,33 грн (на 55,3 %), 2 цибулини (230 г) — 2,99 грн (на 54,4 %)», — порахували в Інституті.
Витрати на м’ясні продукти зросли на 7,4 %. Вартість овочів на новорічному столі складе, в середньому, 328,99 грн – на 29 % більше вартості минулого року. А от фрукти майже не подорожчали. Експерти проаналізували ціни на мандарини, лимони і банани і з’ясували, що за рік вони зросли всього на 0,8%. На 8% подорожчали цукерки і хліб, на 18% в середньому зросли ціни на безалкогольні солодкі напої.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Харківщині заборонили масові заходи на зимові свята
Найбільше подорожчало ігристе вино. За пляшу «Артемівського» доведеться викласти 179 грн — майже на 29% більше, ніж у 2022-му. Бренді майже не подорожчав ( усього +0,5% до ціни минулого року).
В Інституті підрахували, що вартість бюджетного варіанту новорічного столу для середнього українця становитиме 2879,15 грн.
Сім’ям, які мають можливість купувати делікатеси, доведеться додатково заплатити ще близько 525 грн. В залежності від виробника баночка червоної ікри (120 г) обійдеться в середньому у 280 грн, а 200 г червоної риби — у 245 грн. Відтак вартість новорічного столу з делікатесами складе 3404,15 грн.
Автор: Олена Павленко