За місяць росіяни обстріляли майже 400 житлових будинків Харкова.
Багатоповерхівки в Харкові руйнуються ворожими обстрілами швидше, ніж будівельники встигають їх відновити. Лише за жовтень ворог пошкодив 380 житлових будинків.
Загалом із початку повномасштабної війни росіяни пошкодили чи зруйнували близько 6000 споруд у Харкові. Точну цифру у міськраді не називають, бо її неможливо встановити, зокрема через те, що деякі багатоповерхівки доводиться ремонтувати по кілька разів.
«Кожен «приліт» — це руйнації»
Темпи відбудови житла в Харкові не встигають за темпами руйнування. Навіть закривати вибиті вікна стало важко: минулого місяця російські бомби та ракети пошкодили понад 4600 вікон, а комунальники встигли закрили лише 1200. Це значить, що майже 500 квартир у багатоповерхівках залишаються не захищеними від опадів. 4 листопада у Харкові — сніг та завірюха, але безліч багатоповерхівок саме через ці незакриті контури лишаються без тепла.
«Не все залежить від нас, бо кожний «приліт» — це тисяча вибитих вікон, і ви розумієте, що це потрібно забити, закрити контури. Кожний «приліт» — це руйнації електромереж, зупинки, потрібно все відбудовувати», — розповів міський голова Ігор Терехов.
Статистику пошкоджень за місяць у міськраді оприлюднили вперше, як пояснюють в мерії — «аби і харків’яни, і наші партнери в Україні та за кордоном могли на власні очі побачити, з якими викликами щодня стикається місто». З наведених цифр видно, що темпи навіть поточного ремонту відстають від кількості пошкоджень. До цього додаються ті будівлі, які потрапили під обстріл ще у 2022 році, але досі не відбудовані.
«Десь 600 будинків у нас знаходиться (потребують — Ред.) в капітальному ремонті — тобто пошкоджені його конструктиви. Відновили вже 51 будинок. Це в основному будинки з несильними руйнаціями, наприклад, скління вікон. У процесі відновлення порядка 100 будинків», — повідомив директор департаменту з благоустрою, відновлення та реконструкції міськради Костянтин Лиска.
Чиновник пояснив, чому навіть у профільних департаментах міськради точно не знають про кількість будинків, які знаходяться в стадії відновлення. За його словами, обстріли останнім часом настільки інтенсивні, що це число змінюється щодня. Наприклад, у неділю 3 листопада внаслідок обстрілу на Олексіївці постраждали десятки будинків поблизу супермаркету «Рост», які ще вранці були цілими і до переліку пошкоджених не входили.
До кінця 2024 року у міськраді пообіцяли відновити чотири будинки на Салтівці, але їхні адреси не оприлюднили.
У першу чергу ремонтують легкі пошкодження
У департаменті з благоустрою вкотре обіцяють найближчим часом запустити сайт, на якому буде реєстр пошкодженого житла. Можна буде ввести адресу пошкодженого будинку у пошуковику і подивитися, на якому етапі знаходиться його відновлення.
На початку війни Харківська міськрада вже запускала схожий чат-бот, але користувачі його розкритикували за велику кількість неточностей. Зараз теж є проблема: неможливо буде дізнатися, в якій черговості міськрада відбудовуватиме ті чи інші будівлі.
«Що стосується пріоритетності — на сьогодні є дуже велика проблема. Немає переліку — один, два , три — що буде відновлюватися. Постійні прильоти, постійні катаклізми. Громадськість каже: «Наш будинок постраждав у 2023 році, а сусідній минулого місяця, його вже відновили, а наш не відновили. На жаль, в жодному будівельному інституті немає підручника, немає відповідності спеціальності — відновлення після ракети чи «шахеда». Кожен приліт індивідуальний, і кожне відновлення індивідуальне», — пояснив Лиска.
Але певна пріоритетність все ж таки є: найпершими стараються відбудувати ті багатоповерхівки, де пошкодження мінімальні. При цьому оцінка ступеню пошкодження постійно змінюється: часто будинок візуально виглядає майже цілим, але при реконструкції виявляється, що пошкоджені несучі конструкції. І тоді з перших рядів черги на відбудову він переходить у кінець списку. Час від часу будинки міняють статус — із відбудованих на знову пошкоджені. Так було з багатоквартирним будинком за адресою Метробудівників, 40. Він постраждав від російських обстрілів навесні 2022 року, але вже наступного літа його відремонтували: поставили вікна, відновили комунікації. Люди почали повертатися додому, аж поки 28 вересня 2024 року будинок знову не став непридатним для життя. Російська бомба буквально вирвала з нього під’їзд. Таких прикладів у Харкові безліч.
Будинок на Метробудівників відремонтували, але ненадовго. Фото: ДСНС
На статус будинку — у черзі на відновлення чи у черзі на демонтаж — можуть вплинути не лише обстріли, а й погодні умови. Саме через те, що ворог вибиває вікна швидше, ніж комунальники встигають їх закривати, будівлі зазнають додаткових руйнувань.
«Деякі будинки стоять по два роки під відкритим небом. На жаль, природні явища — дощ і сніг — дають якусь динаміку руйнувань, тому прийнято рішення ще раз передивитися ті будинки, що мають незначні руйнації», — каже директор департаменту з благоустрою.
Але найбільш поширена проблема повільного відновлення пошкоджених будинків — брак коштів. Станом на січень 2024 року приблизна сума збитків, завданих Харковом злочинними обстрілами РФ, сягала 10 мільярдів доларів. З того часу додалися знищені тепломережі, електропідстанції та сотні пошкоджених житлових будинків. Суми, які даються на відбудову — неспівставні. Наприклад, з фонду ліквідації наслідків збройної агресії Харків цьогоріч отримав 644 млн. грн. Цього вистачило на ремонт 8 будинків. З міського бюджету взяли 165 мільйонів — за них зараз ремонтують шість багатоповерхівок.
Загалом, за висновками аналітичного центру «Обсерваторія демократії», із травня 2023-го по червень 2024-го міська рада витратила на ремонт пошкоджених обстрілами будинків понад 900 мільйонів гривень. Майже половину цих грошей отримали «Житлобуд-1» та «Житлобуд-2».
Автор: Олена Павленко