В Інституті вивчення війни стурбовані грамотною організацією широкого наступу росіян на Харківщині

ISW зазначає, що головна мета окупантів — захоплення лівого берега ріки Оскіл. Це дасть їм тактичні переваги для подальшого наступу.

В Американському Інституті вивчення війни називають імовірну російську наступальну операцію в напрямку річки Оскіл набагато більш стійкою, ніж попередні російські наступи в Україні. Окупанти діють тут широким фронтом.

Аналітики ISW напередодні другої річниці повномасштабної російської війни в Україні зробили розлогий матеріал про наступальну операцію на Харківсько-Луганській вісі. Головна особливість, яку зазначають експерти, — російські війська чи не вперше «проводять згуртовану наступальну операцію на багатьох напрямках для досягнення важливої ​​з оперативної точки зору мети». Йдеться про чотири точки наступу, що з’єднані одніє тактичною метою.

«Перспективи цього наступу на Харківсько-Луганському напрямку далеко не ясні, але його план і початкове виконання відзначають помітні відхилення в російському підході на оперативному рівні. Зусилля Росії із  захоплення  відносно невеликих міст і сіл на сході України з весни 2022 року загалом не забезпечили досягнення значущих з оперативної точки зору цілей, хоча ці російські операції призвели до широкомасштабних боїв і значних українських і російських втрат… Російські наступальні дії до цього моменту зазвичай або зосереджували великі маси військ проти окремих цілей (таких як Бахмут і Авдіївка), або складалися з кількох атак уздовж напрямків просування, які були надто віддалені, щоб підтримувати один одного та/або розходитися. На відміну від цього, нинішній російський наступ на Харківсько-Луганському напрямку включає атаки на чотирьох паралельних напрямках, які взаємно підтримуються для досягнення кількох цілей, які, разом узяті, ймовірно, принесуть значні результати в оперативному плані», — йдеться у свіжому звіті.

На що звертають увагу аналітики: західне угруповання військ Росії останнім часом активізувало дії на лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна.

«Локалізовані спроби просунутися до Куп’янська з північного сходу призвели до лише незначних тактичних успіхів до січня 2024 року, а у січні 2024 року українські офіційні особи все частіше почали повідомляти, що російські війська створюють умови для більшого наступу як на Куп’янському, так і на Лиманському напрямках. Зараз російська наступальна кампанія йде по чотирьох напрямках з півночі на південь: 1) навколо Куп’янська і Синьківки; 2) від  Табаївки в бік Кругляківки; 3) з Макіївки в сторону Райгородки та/або Борової; 4) з-під Кремінної до Дробишевого та/або Лиману«, — зазначають експрети.

1. Куп’янськ-Синьківка: тут окупанти намагаються просуватися до східного берега Куп’янська.

В ISW зазначають, що Синьківка розташована вздовж залізничної колії та дороги, що веде до Куп’янська та Куп’янська Вузлового, і українські військові посадовці визначили район Синьківки як найшвидший шлях для російських військ, щоб дістатися до двох населених пунктів на східному березі річки Оскіл.

«Російські війська досягли тактичних успіхів у районі Синьківки під час інтенсивних штурмів наприкінці січня, хоча ISW не бачив підтвердження будь-яких останніх помітних тактичних успіхів поблизу населеного пункту. Українські офіційні особи продовжують оцінювати, що російські напади поблизу Синьківки мають на меті сприяти просуванню росіян до Куп’янська та Куп’янська-Вузлового, де є два мости через річку Оскіл», — пишуть аналітики.

2. Табаївка-Кругляківка: росіяни досягли тактичних успіхів у районі Табаївки та, схоже, просуваються на захід до Оскільського водосховища в напрямку Кругляківки та на північний захід вздовж шосе Р07, на Куп’янськ-Вузловий. 

«Схоже, що російські операції навколо Табаївки просуваються вздовж розбіжних напрямків на північний захід і захід-південний захід, і поки що неясно, що є основним зусиллям. Російські мілблогери стверджували, що зараз російські війська ведуть наступ у напрямку Піщаного від Табаївки, намагаючись вийти до річки Оскіл. Піщане та Берестове розташовані вздовж сільської дороги, що сполучає трасу Р07 з Кругляківкою, де розташований один із шести мостів через річку Оскіл. Також проходить сільська дорога, яка починається на захід від Кислівки та Котлярівки і з’єднує трасу Р07 з Курилівкою та південним Куп’янськом-Вузловим, де розташовані залізничний та автомобільний міст через річку Оскіл. Російська тактична спроба захопити населені пункти вздовж траси P07, ймовірно, має на меті відкрити шляхи просування російських військ до Курилівки, південного Куп’янська Вузлового та Кругляківки та загрожувати українським наземним лініям зв’язку (GLOC), що з’єднують східний і західний береги Оскілу», — йдеться у звіті.

3. Вісь Макіївка/Райгородка-Борова:

Наступ тут може бути частиною зусиль, аби згуртувати російські сили на всій лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна.

«Шлях від Райгородки до Борової є більш прямим, ніж маршрут від Макіївки до Борової, що свідчить про те, що російські війська можуть відновити наступальні операції поблизу Райгородки з метою просування до Борової. Крім того, сільські дороги з Макіївки ведуть на південний схід до Лиману, а поточна активність Росії поблизу Макіївки може додатково бути спрямована на підтримку наступальних зусиль з перетину річки Жеребець на захід від Кремінної. Проміжні дороги з Макіївки також ведуть до кількох населених пунктів на південь від Борової вздовж річки Оскіл та міста Оскіл, і зусилля Росії поблизу Макіївки можуть бути спрямовані в кінцевому підсумку на захист південного краю Оскільського водосховища. 

4. Вісь Кремінна-Дробишеве/Лиман

Аналітики ISW вважають, що відвоювання Лимана є найімовірнішою оперативною метою російських військ у цьому районі, оскільки населений пункт відкриває шляхи просування росіян як на північний захід у напрямку міста Оскіл (на південний схід від Ізюма), так і на південний захід у напрямку Слов’янська. Російські війська можуть альтернативно мати намір просуватися на північ від Лиману в напрямку Дробишевого, намагаючись підтримати заплановане просування до річки Оскіл і створити умови для подальшого захоплення Лиману.

 

Висновок

Одночасна активізація російських наступальних операцій уздовж цих напрямків свідчить про те, що це є частиною ширшої операції, а не чотирьох окремих локалізованих наступальних зусиль. 

«Ймовірні заплановані російські цілі просування та захоплення східного берега Куп’янська, Куп’янська-Вузлового, Курилівки, Кругляківки, Борова, населених пунктів на південь від Борової та районів поблизу або на північ від Лиману – усі вони сприятимуть скоординованій меті відтіснити українські сили від східного берега р. Оскіл у Харківській області. В іншому випадку російське просування та захоплення цих населених пунктів мало б лише обмежене тактичне значення. Операція з відтіснення українських сил від східного берега річки Оскіл ставить перед російськими військовими досяжну мету, яка матиме значний оперативний ефект», — звітує Інститут вивчення війни.

На думку аналітиків, Західне угруповання військ РФ проводить початкові етапи посиленої згуртованої наступальної операції з метою вийти на річку Оскіл на широкому фронті. Хоче є вірогідність, що російське командування може вирішити переслідувати інші цілі.

У випадку захоплення лівого берега річки Оскіл у Харківській області росіяни отримають негайну оперативну вигоду уздовж осі Харків-Луганськ і на всьому театрі дій, а також створить сприятливі умови для майбутніх наступальних зусиль Росії. Наприкінці аналітики зауважують, що українська армія цілком залежить від західних партнерів.

Джерело

Новостной сайт города Харьков