Чугуїв після трьох років війни: від руйнувань до відновлення
Через три роки після початку війни Чугуїв продовжує жити та відновлюватися, попри постійні обстріли.
Фото 58-річної пораненої вчительки Олени Курило облетіло увесь світ і сповістило про початок повномасштабного вторгнення рф на територію України. Чим же зараз, 3 роки по тому, живе місто і як воно змінилося, з’ясовувала кореспондентка медіа «Слобідський край».
Нині в Чугуївській міській громаді проживає понад 48 тисяч людей, з яких майже 12 тисяч мають статус ВПО. За 3 роки повномасштабного вторгнення рф у межах Чугуївської громади було пошкоджено 1092 індивідуальних будинки, а зруйновано – 49. Серед багатоквартирних житлових будинків 151 пошкоджено, а 3 – знищені.
Жителі громади активно користуються державною програмою «єВідновлення». Так, сформовано 58 сертифікатів на придбання нового житла та прийнято 2 рішення про надання компенсації на відбудову.
Зруйнований будинок на вулиці Фортечний узвіз, Чугуїв
Від російської агресії постраждали й заклади освіти, а саме 13 шкіл, 6 дитячих садочків та 1 спортивний комплекс. Руйнувань зазнали 4 медичні заклади, 2 заклади культури, серед яких є колишній Чугуївський районний будинок культури, що був повністю знищений 25 липня 2022 року. В РБК працювало 8 вокальних, хорове, 5 хореографічних, фольклорне, 2 театральні клубні формування, а загальна кількість учасників сягала 282 людини. Будівля не підлягала відновленню, тож наразі будівлю було знесено.
Будинок культури не підлягав відновленню і був знесений
Активно зводяться укриття, в яких наразі відкриваються творчі гуртки для дітей, проводяться різноманітні заходи: плетіння маскувальних сіток, шкільні змагання з тенісу, участь у благодійних акціях, ярмарки на підтримку ЗСУ, піжамні вечірки та інше.
18 жовтня 2023 року в одне з таких укриттів завітав Олександр Педан – громадський діяч та телеведучий – і провів «НеЛекції», мета яких ознайомити дітей з небезпеками воєнного часу. На зустрічі обговорили, як діяти, якщо помітили предмет, схожий на міну, як вберегтися в разі артилерійського обстрілу, як подбати про своє психічне здоров’я в умовах війни та які симптоми можуть бути ознаками депресії і куди звертатися по допомогу.
В рамках реалізації Української програми ментального здоров’я «Ти як?» було відкрито Центр життєстійкості, де надають психологічну допомогу постраждалим від війни громадянам. Проводяться й творчі активності для дітей: арт-терапія, лекції з порадами щодо покращення психічного стану, ліпка з пластиліну. У перше півріччя роботи психосоціальну підтримку отримали 1420 осіб, провели 125 індивідуальних консультацій, поради щодо супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб надали 172 жителям громади.
Також у Чугуєві було створено Алею вшанування пам’яті полеглих захисників і захисниць України.
Алея вшанування пам’яті полеглих захисників і захисниць України в Чугуєві
Варто зазначити й тенденцію перейменування вулиць міста, тепер деякі з них носять імена славетних українців: Лесі Українки, Остапа Вишня, Івана Котляревського, Григорія Сковороди. Радянські топоніми вилучають з ужитку, натомість маємо вулицю 92-ї ОМБр (колишня вул. Ростовська), Героїв України (колишня вул. Терешкової), Захисників Чугуєва (колишня вул. Матросова), Тероборони (колишня вул. Шолохова). У Чугуївській громаді було перейменовано приблизно 100 вулиць і провулків.
Щоб підтримати людей, до Чугуєва приїздив «Культурний десант» разом з Колею Сєргою. Вони мали на меті додати кольорів у міста, що зазнали руйнувань унаслідок агресії рф. Тепер Чугуїв прикрашає мурал патріотичного котика в самому серці міста та інші ілюстрації в різних куточках міста.
Мурал в Чугуєві, створений «Культурним десантом»
Попри обстріли та близьке розташування Чугуєва до лінії зіткнення, місто продовжує функціонувати.
Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення окупанти понад 21 тисячу разів обстрілювали Харківщину ракетами, КАБами, БпЛА, з артилерії та інших видів зброї. Було знищено 21 973 житлових будинки, ці об’єкти найбільше постраждали під час повномасштабної війни. Загалом через рф було знищено та пошкоджено понад 38 тисяч об’єктів.