Фото: Богодухівська міська рада
Сортування і захоронення сміття – одна з найважливіших екологічних проблем сьогодення. Богодухівська громада стала першою в Харківській області, де створили сучасний комплекс утилізації твердих побутових відходів. Працює він уже сім років, і навіть в умовах повномасштабної війни, попри всі виклики, підприємство розвивається та нарощує темпи роботи.
Ідея створення комплексу
Полігон на околиці Богодухова існував ще з 1990 року, проте спочатку це було несанкціоноване звалище. Свого часу його узаконили, виконали проєкт землеустрою, отримали державний акт на землю та створили сучасний полігон для твердих побутових відходів. Богодухівський міський голова Володимир Бєлий згадує, що ідея створення Комплексу з управління комунальними відходами, який би відповідав європейському рівню, з’явилася майже 20 років тому. Проте тоді до цього багато хто поставився скептично.
Як розповідає міський голова, у 2006 році, коли він прийшов на посаду, то виявив, що у Богодухові на той час не було навіть відведеної землі для складання сміття, його десятиліттями вивозили й висипали в одному місці, тобто на несанкціонованому звалищі.
– Тоді я вирішив, що треба негайно щось робити. Ми виділили 100 тисяч гривень на проєктні роботи та на відведення земельної ділянки. Я тоді на цю тему спілкувався з очільниками міст не тільки в Харківській області, а й по всій Україні. Мені казали, що недоцільно та неефективно створювати комплекс з управління комунальними відходами у місті, де мешкає менше 300 тисяч жителів. Але попри все ми зробили проєкт, оформили всі документи, які я особисто відвозив у профільне міністерство в Києві. У 2012 році проєкт спрацював і нам було виділено на ці роботи 10 мільйонів гривень, – згадує Володимир Бєлий.
Відтоді й почалося будівництво сучасного комплексу, яке тривало три роки. Нині це сучасний комплекс, до технологічного процесу якого входить обробка органічних залишків після сортування бактеріями за методом біоремідіації. Котловани захоронення органічних залишків мають надійні гідроізоляційні дренажні системи та ефективну фільтрацію, що забезпечує нешкідливий для навколишнього середовища технологічний процес. Вивозить тверді побутові відходи на території Богодухівської громади комунальне підприємство «Господар».
– Упродовж 2014–2017 років на земельній ділянці, що використовувалася як сміттєзвалище, будували комплекс з управління відходами. Наразі це єдиний об’єкт у громаді, що приймає тверді побутові відходи. Все сміття вивозять п’ять сучасних сміттєвозів, що є на балансі підприємства. У нас по всій території громади розташовані контейнери. У сільських населених пунктах збираємо сміття мішковим способом за певним графіком, – розповідає головний адміністратор КП «Господар» Ніна Ярошенко.
40 тисяч тонн сміття за рік
Нині на території громади облаштовано 241 контейнерний майданчик для збирання твердих побутових відходів, на яких установлено 635 контейнерів. З них 38 – для збирання поліетиленових пляшок, 15 – для скла, 2 – для пластикових кришечок. Усе зібране сміття потрапляє на комплекс з управління побутовими відходами. Минулого року там установили контрольні ваги, аби контролювати об’єм завезеного.
– Я пишаюся тим, що ми маємо зараз. Бо коли спілкуюся з представниками інших міст, вони щиро дивуються, як у нас це вийшло. Було дуже приємно показати нашим партнерам з Іспанії, який у нас є комплекс.У 2006 році вивозили дві тисячі тонн сміття на рік, зараз це понад 40 тисяч тонн побутових відходів. Тобто раніше ось ці 40 тисяч тонн залишалися у дворах багатоповерхівок, у річках, ставках, лісах та ярках. Звісно, зараз є ще багато проблем, адже йде війна й не вистачає коштів та кадрів, але ми з кожним роком нарощуємо темпи та йдемо вперед, – каже Володимир Бєлий.
Він упевнений, що батьки повинні показувати своїм дітям приклад та свідомо ставитися до сортування сміття.
– Це треба доносити до наших дітей, щоб не було потім соромно перед ними. Бо як би ми не старалися, скільки б коштів не виділяли, не створювали матеріальну базу, якщо люди будуть несвідомі, то нічого з цього не вийде. Нам зараз не соромно, бо ми працюємо над культурою збору сміття, – додає Богодухівський міський голова.
Сортування та переробка
Забезпечення електропостачання на підприємстві здійснюється в основному за рахунок установленої сонячної електростанції. Також на об’єкті є два генератори. У комунальному підприємстві розповідають, що сортується лише десята частина всіх перевезених відходів, які поділяються на окремі фракції – скло темне та світле, папір, пластикові пляшки, метал, тетрапак. Велика кількість відходів не підлягає сортуванню та реалізації – органіка, поліетилен, пляшки та пакети з молочної продукції, пластмасові вироби, деревина, штучні квіти, вінки й шини.
Процес сортування відбувається через подачу сміття на ланцюговий конвеєр. Після цього воно потрапляє на лінію та проходить через спеціальний барабан, де з відходів відсіюються дрібна фракція й органічні частини, які потім вивозять на котлован для захоронення. У процесі руху відходів по лінії працівники відбирають необхідні корисні фракції і складають їх у спеціальні великі мішки. Відходи, що не придатні для сортування, потрапляють на причіп, а потім у котлован для захоронення.
Корисні фракції відходів пресуються та зберігаються для подальшого транспортування на переробні підприємства регіону. Так вони отримують друге життя та не шкодять екології.
– Потрібно нарешті усвідомити, що сортування сміття – це не лише вимога часу, але й обов’язок кожного з нас перед природою та майбутніми поколіннями. На сміттєпереробному заводі працівники вручну сортують відходи, що є надзвичайно енергозатратною і в чомусь небезпечною роботою. Цей процес міг би бути значно ефективнішим і автоматизованим, якби кожен із нас відповідально підходив до сортування сміття вдома. Якщо ми всі будемо сортувати сміття, це дозволить значно спростити роботу наших працівників та підвищити ефективність його переробки. Кожен крок у цьому напрямі має велике значення, – пояснює Володимир Бєлий.
Раніше ми писали про те, як Богодухівська громада стала енергонезалежною.