Найчастіше безпілотники полюють на автомобілі.
Російські безпілотники масово б’ють по цивільних на прикордонні та поблизу фронту. Кожного дня Козача Лопань та Куп’янськ переживають понад 10 атак дронів.
Окрім артилерійських обстрілів та керованих авіабомб, росіяни почали активніше використовувати безпілотники. Це стало справжньою проблемою для жителів півночі Харківщини та Куп’янського району — дрони залітають у населені пункти та переслідують цивільні автомобілі та автобуси.
Залітають на 10 км від кордону
За останні тиждень дуже посилилися обстріли прикордонного селища Козача Лопань. Населений пункт знаходиться лише в двох кілометрах від кордону з Росією, тож ворог може бити по ньому, чим захоче — танками, артилерією та мінометами. Але в останні дні до цих вже звичних обстрілів додалися удари FPV — дронами.
Особливість цих безпілотників у тому, що оператор може бачити місцевість навколо них в реальному часі, так, ніби сам сидить всередині у якості пілота. До російсько-української війни цю технологію застосовували в мирному житті, наприклад, для ігор, але зараз вони змінили ситуацію на полі бою — традиційним засобам радіоелектронної боротьби важко протистояти невеликим літальним апаратам.
Так виглядає FPV-дрон з гранатою. Фото: АрміяInform
«Технології йдуть вперед, росіяни навчилися воювати. Дрони вже залітають на 10 кілометрів від державного кордону, до того ж, за інформацію наших військових, на північний напрямок заїхав підрозділ російських військ, який спеціалізується на повітряній розвідці та ударах безпілотниками», — повідомив UA-NEWS.in.ua начальник Дергачівської МВА В’ячеслав Задоренко.
FPV-дрони використовують як безпілотники-камікадзе, але іноді вони скидають боєприпаси на противника та повертаються на базу. Українські військові теж взяли їх на озброєння, але, на відміну від противника, не спрямовують на цивільних. Російські ж оператори цілеспрямовано полюють на автівки, втім, у Козачій Лопані від дронів страждає і приватний сектор. За останні два тижні ударні безпілотники вбили двох цивільних, трьох поранили. Жителів Козачої Лопані закликають за можливості не пересуватися автівками по селищу.
«Коли їде транспортний засіб — ворог не бачить, хто там їде, цивільний чи військовий. Вони не розбираються, яка це машина, автотранспорт будь-який є для них пріоритетною ціллю. На щастя, поки не було зафіксовано випадків, щоб ці дрони били по пішоходах, але від нашого ворога можна всього очікувати», — каже очільник військової адміністрації.
У Дергачівській МВА закликають жителів евакуюватися, оскільки це наразі єдиний метод, який захистить від ворожих обстрілів. У Козачій Лопані лишається 825 чоловік.
Панацеї не існує
До Куп’янська FPV-дрони почали долітати навіть раніше, ніж до півночі Дергачівської громади. Вже у липні місто потерпало від атак безпілотників, які атакували не лише автомобілі. Наприклад, 29 липня дрон-камікадзе поранив велосипедиста, який вранці їхав центральною вулицею у своїх справах. Але, як і в Козачій Лопані, найчастіше жертвами операторів цієї новітньої зброї стають автомобілісти.
«Ворог б’є по цивільній та критичній інфраструктурі. На жаль, страждають люди. Нещодавно родина приїхала отримувати гуманітарну допомогу в центр видачі, дружина пішла в захищений простір, а чоловік залишився чекати в машині на відстані 50 метрів від центру видачі. Дрон влучив в машину, чоловік отримав травми, був госпіталізований. Це не війна, це тероризм», — розповів UA-NEWS.in.ua начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін.
Це сталося 14 серпня, того ж дня росіяни ударили дроном по мікроавтобусу — на щастя, обійшлося без постраждалих. З того часу місто щодня переживає атаку щонайменше 10 безпілотників. Через це місцева влада обмежила проїзд центральною вулицею Харківською.
«Є такий маршрут, де ми розуміємо, що ці FPV-дрони постійно літають і постійно несуть загрозу», — заявив начальник Куп’янської районної військової адміністрації Андрій Канашевич. За його словами, найбільш небезпечний — нагорний, центральний район.
З Куп’янська ще треба евакуювати 157 дітей. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua
Як і в Дергачівській громаді, підрозділи ЗСУ намагаються протидіяти ворожим безпілотникам, але за рахунок того, що їх запускають десятками, кільком щодня вдається залетіти в місто.
«Панацеї немає. Поки що не придумали такого засобу, який міг би накрити якусь територію «залізним куполом», — каже начальник міської адміністрації.
У Куп’янську, як і в Козачій Лопані, активно закликають місцевих жителів виїжджати з громади — куп’янчан готові прийняти і поселити не лише в Харкові, а й у Житомирі, Полтаві, Рівному, Чернівцях і Чопі. Але активної евакуації не спостерігається — люди виїжджають лише тоді, коли ворог руйнує їхнє житло. Зараз у Куп’янській громаді проживає 7150 чоловік, з них 157 — діти. Життя лишилося переважно на правому, західному березі річки Оскіл, на східному лишатися вже небезпечно — бої точаться за 8 кілометрів.
Автор: Олена Павленко