Вапняки належать до осадових уламкових порід з біогенним або хемогенним походженням та переважаючим вмістом карбонату кальцію. Камінь-вапняк використовується в будівельній сфері, після випалюванню в спеціальних печах стає основою вапна, великі глиби каменю досить легко піддаються обробці, тому їх використовують для виготовлення скульптур та інших художніх композицій. В залежності від походження та структури, вапняк, який можна замовити та придбати на сайті https://kanyon.com.ua/vapnyak/ однойменної компанії, може бути оолітовим (такий камінь має грубу структуру та домішки у вигляді кульок), доломітовим (відрізняється зернисто-шаруватою структурою та містить в своїй структуру до 17 відсотків сполук на основі магнію) та нуммулітовим.
Основні типи вапняку та сфера їх застосування
До складу вапняків також відносять звичайний черепашник, який складається в основному з карбонату кальцію і майже немає у своєму складі інших речовин на відміну від нуммулітового вапняку, який за структурою нагадує звичайний черепашник, проте містить значно більше залишків панцирів доісторичних молюсків – нуммулітів. За структурою прийнято розрізняти чотири основні типи вапняків, на кшталт:
- землястого – тендітного та розсипчастого, проте не розчинного у водному середовищі;
- щільного вапняку, який є досить міцним та здатен добре переносити механічні навантаження;
- пористого вапняку з внутрішніми порожнинами та мармуроподібного каменю, що складається з кристалічної структуру.
Переважний колір вапняку – жовтий, проте на певних родовищах добувають вапняки червоного, рожевого, бурого, білого (саме з нього випалюють вапно), сірого, зеленого, темно-сірого та навіть чорного забарвлення.
Сферу застосування вапняку визначають особливості його структури. Параметри щільності мармуроподібного вапняку можуть складати 2900 кг/куб. м, тому його використовують з часів античності як будівельний матеріал, який має високу міцність та здатен витримувати великі механічні навантаження. Білий вапняк після перемелювання стає негашеним вапном, а після випалювання в спеціальних печах та розмочування в воді з вапняку отримують будівельний матеріал з прекрасними в’яжучими характеристиками – вапно гашене (гідратне).
Щільний вапняк слугує основою дорожнього полотна.
Використання вапняку для виготовлення декоративних елементів інтер’єру
Камінь-вапняк слугує також основою для виготовлення клінкерної плитки для цоколя, яку можна замовити та придбати на сайті kanyon.com.ua інтернет-магазину однойменної компанії. Клінкерні плитку на сонові вапняку можна використовувати для облицювальних робіт, вкриваючи нею поверхню стін, підвіконня, дверні отвори чи каміни. Завдяки відмінній водостійкості вапняк використовують для виготовлення керамічної плитки для ванних кімнат та санвузлів.
Використання вапняку, як декоративного та оздоблювального матеріалу для оформлення інтер’єру, пов’язане з його високою міцністю, яка не поступається мармуру або граніту та хорошою водо- і паропроникністю, що оберігає приміщення від відволожування.