Понад чотири години в укритті. Як проходитиме НМТ-2024 у Харківської області

Цього року в абітурієнтів буде три обов'язкових предмети та один на вибір.

Наступного тижня абітурієнти розпочнуть реєструватися на складання Національного мультипредметного тесту, що на час повномасштабної війни замінив зовнішнє незалежне оцінювання. У Харківській області буде більше учасників тестування, ніж минулого року, і часу в укритті вони проведуть більше — адже кількість предметів цього року збільшилась.

240 хвилин триватиме Національний мультипредметний тест цього року. Якщо у 2022-му абітурієнти здавали НМТ з трьох обов’язкових предметів, у 2023-му — з двох обов’язкових та одного на вибір, то у 2024-му в них буде три обов’язкові предмети та один додатковий.

Історія України повертається

Окрім обов’язкових з минулого року математики та української мови, додається ще один предмет — історія України. Минулого року його можна було не обирати, замінивши на українську літературу, іноземну мову, хімію, фізику, біологію чи географію, але це викликало жваву дискусію — безліч експертів у ЗМІ та блогах обурювались тим, що абітурієнтам не обов’язково мати знання з історії, тож в МОН вирішили повернути предмет до переліку тих, які не можна не знати. Список предметів на вибір лишиться таким самим.

Через те, що предметів стало більше, абітурієнтам доведеться провести в екзаменаційних центрах понад чотири години. У них буде по 60 хвилин на кожен з предметів. Екзамен розділять на два блоки по два предмети в кожному, між ними буде невелика 20-хвилинна перерва.

«Між предметами можна розподіляти час самому, але предмети першої і другої половини заміні не підлягають», — пояснив директор Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександр Сидоренко.

 Олександр Сидоренко. Фото: Kharkiv Media Hub

Свої бали абітурієнти отримають одразу після закінчення тестування і матимуть можливість перевести їх у 200-бальну систему, аби зорієнтуватися, чи достатньо балів набрали для вступу. З кожного блоку НМТ потрібно буде набрати не менше 15% від загальної кількості балів — інакше тест не буде складений.

Основна серія реєстрації розпочнеться 14 березня і триватиме до 11 квітня. У цей час абітурієнти зможуть створити на сайті Українського центру оцінювання якості освіти кабінет вступника та подати документи. До 15 квітня можна вносити зміни — наприклад, обрати інший необов’язковий предмет. З 8 травня зареєстровані учасники основної сесії матимуть можливість завантажити запрошення на тестування. Там буде зазначена дата, час та місце проведення НМТ.  В усіх, хто з об’єктивних причин не зможе зареєструватись до 11 квітня, буде додаткова сесія реєстрації з 10 по 15 травня

Сам тест теж можна буде скласти в в основній та додатковій сесії:

з 14 травня по 25 червня — основна сесія,

11-19 липня — додаткова сесія.

У додатковій сесії братимуть участь ті вступники, які з об’єктивних причин не змогли приїхати на першу.

«У нас не було такого, щоб ті люди, які зареєструвалися на додаткову сесію, не могли її скласти», — каже Олександр Сидоренко.

Абітурієнтів стало більше

Цього року НМТ в Харківській області складатимуть приблизно 17 тисяч абітурієнтів. У минулому році їх було трохи більше 12 000. Школярі поступово повертаються на Харківщину разом з батьками, хоча до довоєнної кількості випускників ще дуже далеко.

«У порівнянні з 2021 роком кількість абітурієнтів зменшилась в півтора рази. Бували роки, коли в нас було було по 22 тисячі вступників, але в основному ця цифра трималася біля 20 тисяч», — каже Олександр Сидоренко.

Родини повертаються, бо в багатьох громадах у порівнянні з минулим та позаминулим роком стало безпечніше, вважають у ХОВА. Повноцінної освіти у класах в Харківській області досі немає, хіба що в приватних школах, але з’явились можливості безкоштовно «підтягнути» основні предмети не лише онлайн.

«Люди повертаються додому, в громадах створюються освітні послуги, де діти можуть навчатися. Створюються освітні простори, зокрема, Центр надолуження освітніх втрат, де випускники можуть додатково займатися математикою та українською мовою і надолужити знання, які вони не могли отримати в 2022-2023 роках», — розповіла начальниця обласного департаменту науки та освіти Ольга Безпалова.

Цього року абітурієнти складатимуть тести у 50 тимчасових екзаменаційних центрах у 10 населених пунктах. З міркувань безпеки їх поки що не називають, кожен вступник отримає адресу свого центру в особистому кабінеті. Крім того, пункти НМТ будуть розташовані у понад 20 країнах світу, аби вимушені мігранти не стратили можливість вступити до українських університетів.

Тести в усіх центрах складаються однаково — на комп’ютерах, без паперових носіїв, бо з 2022 року через постійні обстріли немає можливості їх безпечно перевозити. Результати будуть доступні в кабінетах вступників приблизно 2 липня, а для учасників додаткових сесії — до 26 липня.

Невдовзі на базі Харківського національного університету міського господарства відкриється консультаційний центр, де надаватимуть допомогу у реєстрації на тестування та консультації абітурієнтам. Він знаходитиметься за адресою вул. Сумська, 40.

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков