Половецьких баб в Ізюмі передали на реставрацію: що сталося

Скульптури половецьких баб передали на реставрацію, Ізюм / Фото: Ізюмська міська рада

В Ізюмі передали на реставрацію кам’яні скульптури скіфо-половецького періоду. Самі жителі міста називають їх «половецькі баби».

Про це повідомляє «Слобідський край» з посиланням на інформацію Ізюмської міської ради.

Половецькі баби – унікальна пам’ятка ІХ-ХІІ сторіччя. Вона розташована на горі Крем’янець поблизу Ізюма та є своєрідною візитівкою міста.

«У зв’язку з їх майже тисячорічним віком та активними бойовими діями на території міста Ізюм у 2022 році, у скульптурах почали відбуватися швидкоплинні руйнівні процеси, через які з’явилась загроза взагалі втратити ці пам’ятки», – розповіли у міській раді.

Місцева влада робила все можливе, щоб залишити пам’ятки в громаді. Однак консерваційні роботи, які проводились влітку, не дали очікуваного результату. Нагадаємо, тоді на кожну скульптуру помістили спеціальні дерев’яні конструкції.

«Були розроблені спеціальні дерев’яні конструкції, які були встановлені на кожну бабу окремо. Був засипаний пісок всередину кожної й обмотані вони кількома шарами спеціальної плівки, щоб не було промокання і розбухання цього дерева», – пояснила УП.Культура начальниця Управління культури Ізюмської міської ради Марина Коловоротна.

Після консультацій з фахівцями Харківської філії Національного науково-дослідницького центру, було ухвалено рішення про перевезення половецьких баб до Харкова з метою їх подальшої реставрації та відновлення.

Фахівці консервують половецьких баб на горі Крем’янець, Ізюм, 7 липня 2023 року / Фото: Ізюмська міська рада

Нагадаємо, раніше ми писали про історію половецьких статуй на горі Крем’янець та що з ними сталося після російського вторгення.

Кам’яні половецькі баби на горі Кременець датовані IX–XIII століттям. Половці, які їх створили, використовували баб як ідолів для шанування своїх предків. Більшість з них зображує не жінок, а чоловіків. Після звільнення Ізюма з’ясувалося, що одна з дев’яти статуй не пережила російської окупації: від неї залишилася лише купка уламків.

Більше новин Ізюм читайте на нашому сайті.

Джерело

Новостной сайт города Харьков