У Жихорі хотіли видобувати пісок у промислових масштабах у рекреаційній зоні.
Міністерство довкілля відмовилось надати дозвіл компанії «Геосенд», яка вдруге намагалася отримати документи на діяльність і планувала вирубати 20 гектарів лісу.
Приватна компанія «Геосенд» планувала видобувати у промислових обсягах пісок у Жихорі. У разі отримання спеціального дозволу на користування надрами компанія «Геосенд» планувала вирубати суцільний ліс на території Харкова (Жихор увійшов до складу міста) на площі 19,5 гектарів із південного боку Жихоря, неподалік Сімферопольського шосе. За розрахунками «Геосенду», на ділянці Жихорська-1 запаси піску становлять 2629,3 тис. кубічних метрів. Пісок планували видобувати двома способами: екскаватором і земснарядом.
18 вересня Міндовкілля відмовилось надавати спецдозвіл. Причина — неможливість у повній мірі дослідити вплив на довкілля у разі вирубки лісу на території Жовтневого лісництва ДП «Ліси України». У документі йдеться про те, що «плановану діяльність планується розміщувати на земельних ділянках, які входять до складу земель рекреаційного призначення».
«Розміщення кар’єру видобування піску на запланованій території суперечить вимогам Земельного кодексу України… У Звіті ОВД наводиться суперечлива інформація щодо кількості грунтово-рослинного шару та розкривних порід, що будуть зніматись при проведенні видобування корисної копалини», — зазначають у Міністерстві довкілля.
Також у документі йдеться про те, що видобування піску планують проводити дуже близько до ландшафтного парку «Смарагдове джерело». Інформації про те, якої шкоди йому буде завдано, у документах немає.
Нагадаємо, ТОВ “Геосенд” не вперше намагалось отримати дозвіл на видобуток піску в цій місцевості. Так, 20 червня 2018 року Харківська міськрада відмовила в погодженні видачі дозволу ТОВ “Геосенд” за результатами розгляду звернення Державної служби геології та надр України з питання щодо погодження видачі спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків ділянки Жихорська-1. Причина відмови на той момент була в тому, що місце розташування земельної ділянки для геологічного вивчення пісків ділянки суперечило затвердженій містобудівній документації на місцевому рівні», — йдеться в повідомленні ХАЦ.
Харківський міський голова Ігор Терехов був проти вирубки лісу у Жихорі та закликав мешканців збирати підписи проти цього.
Жихорський ліс є частиною Смарагдової мережі Європи — створеної у 1998 році низки територій особливого природоохоронного значення, яка об’єднує в єдину мережу близько чотирьох тисяч природних об’єктів у 24 європейських країнах. Україна остаточно приєдналася до проєкту у 2020 році, включивши до Смарагдової мережі 377 об’єктів на своїй території. Мета проєкту — збереження рідкісних видів тваринного і рослинного світу у місцях їхнього постійного проживання та вздовж шляхів міграції. Одним з таких місць на шляху сезонного перельоту птахів та комах є Жихорський ліс — він входить до природоохоронної зони під номером UA0000295 «Нижня частина долини річки Уди», — пише «ЛЮК».
ТОВ «Геосенд» і його бенефіціари давно заробляють на надрах по всій Україні. Компанії, пов’язані між собою, видобувають газ, нафту, руди цирконію, руди міді, граніт, смаракд, графіт, руди молібдену, руди цирконію та ін. У них у різних комбінаціях фігурують бенефіціари Олександр Настенко, Віталій Якименко, Валентина Буткевич, Іван Кузін, Вікторія Письмак.
Як писав KHARKIV Tоday, Віталій Якименко — це батько народного депутата з Харкова Павла Якименка, який зайшов до Верховної Ради від «Слуги Народу» і очолює підкомітет з охорони та оптимального використання надр Комітету ВР з питань екологічної політики та природокористування. Якименко-старший колись також був серед засновників компанії, що хоче видобувати пісок на Харківщині, але коли син став депутатом, то вийшов з «Геосенду».
Але в інших компаніях, що заробляють на надрах України, Якименко-старший залишається.
«Олександр Настенко є бізнес-партнером Віталія Якименка та співвласника мережі “АТБ” Геннадія Буткевича у ТОВ “Гранітний кар’єр” у Житомирсьій області. Вікторія Письмак працює директором у ТОВ “А.І.Р”, де серед засновників з часткою у 45 відсотків є віце-мер Харкова з питань забезпечення життєдіяльності міста Андрій Іванович Руденко. Письмак разом з Іваном Кузіним є співвласником ТОВ “Торговий дім “Харківнерудпром”. Кузін є співвласником разом з донькою Олександра Настенко ТОВ “Харківнерудпром”, яке два роки тому потрапило у скандал через видобуток піску у Вільхівці неподалік від Харкова», — пише ХАЦ.
У 2020 році бізнес-партнер Якименка-старшого Олександр Настенко розповідав про етимологію їхніх бісзнес-стосунків.
«Якименко є моїм хорошим другом. Мы почали думати, як можна розвивати Україну в геологічному плані. З цих ідей все і розпочалось. Якименко був знаоймий з Буткевичем. Якось ми спілкувались утрьох. Я розказав, що є цікава тема – геологія. Мы довго шукали собі партнерів для цього бизнесу», — говорив Настенко в інтерв`ю «Економічній правді».
У 2021 році у Харківському районі компанія «Харківнерудпром» займалася видобутком піску. Сотні вантажівок розбивали дороги у селі Сороківка, а поліція і місцева влада нічого не могли з цим зробити. Людей, що захищали дороги від бізнесменів, залякували і палили їм автівки.