«Люди побачать і задумаються». Як у Харкові проводять хвилину мовчання за загиблими на війні

О 09:00 в Україні вшановують хвилиною мовчання загиблих на війні.

Щосереди та щосуботи рівно о 09:00 група людей із плакатами виходить на пішохідний перехід через вулицю Сумську. У цей час поліцейські зупиняють автомобілі — так у місті вшановують пам’ять загиблих у російсько-україгнській війні.

Відзначати хвилину мовчання таким чином у Харкові почали минулої осені. Поступово до акції вшанування долучаються організації та заклади харчування.  

Як розвивати культуру пам’яті?

У середу вранці поблизу станції метро «Університет» починають збиратися люди. Вони тримають в руках плакати: «Пам’ятай про полеглих, допомагай живим», «09:00 Зупинись», «Хіба щось варте більшої уваги, ніж життя людей, готових віддати його за ваш спокій». Рівно о 09:00 з динаміків лунають звуки метронома, поліцейські зупиняють рух, люди з плакатами виходять на перехід, що веде від вулиці Свободи до саду Шевченка. Це триває рівно одну хвилину, далі власники плакатів повертаються на тротуар, а рух продовжується. 

Такі акції в місті проходять щосереди та щосуботи — у будній день учасників менше, по суботах, коли не треба поспішати на роботу, приходить більше харків’ян. Регулярно люди почали збиратися восени минулого року. 

«Це центр міста, багато людей сюди приходять, тому саме тут наша акція — видима», — пояснює вибір місця проведення координаторка події Олександра Куракса.

Акція проходить щосереди та щосуботи на Сумській. Фото: UA-NEWS.in.ua

Місце, дійсно, символічне: поряд розташована зруйнована будівля обласної ради, у якій 1 березня 2022 року росіяни ракетами вбили щонайменше 44 людини. Поряд на клумбі харків’яни влаштували імпровізований меморіал: прапори, свічки і квіти, фотографії загиблих захисників і захисниць. Навпроти вже 12-й рік стоїть волонтерський намет «Все для перемоги». 

На акціях щоразу присутні поліцейські, втім, якихось неприємних для учасників подій ніколи не було. Перехожі загалом реагують спокійно, але трішки відсторонено. Активісти вважають — це  через те, що в Харкові поки що не сформувалася культура пам’яті.

«Певно, люди поки що не завжди психологічно готові долучатися, але усі вміють читати і розуміють, що це «Хвилина мовчання» о 9 ранку. І навіть якщо сьогодні вони не прийдуть на акцію, то побачать, задумаються і можуть долучитися в інший день», — вважає учасниця акції Карина Волошина.

Хвилина мовчання у кав’ярнях і на роботі

Хвилину мовчання за загиблими у війні з Росією запровадив указом президент України Володимир Зеленський ще 16 березня 2022 року. Але довгий час, окрім паузи в телемарафоні, цю хвилину пам’яті не відзначали. Вшановувати загиблих на війні у публічному просторі придумала парамедикиня Ірина Цибух. Вона працювала над проєктом «Вшануй», зібрала навколо себе команду однодумців з різних міст України, якій важливо було показати, що пам’ять про загиблих не байдужа живим.

Ірина Цибух загинула на Харківському напрямку під час ротації 29 травня 2024 року. Але ініціатива, започаткована нею, живе і розвивається. Зараз люди збираються на акції пам’яті в усіх обласних центрах, крім Херсону, який перебуває під постійними обстрілами, а також в Миргороді, Кривому Розі, Броварах, Ірпені та Коломиї. «Хвилина мовчання», що почалася як приватна ініціатива кількох людей, поступово стає невід’ємною складовою громадського простору. Наприклад, у Вінниці в мерії навіть збирали водіїв громадського транспорту та пояснювали їм, навіщо потрібно зупинятися о 09:00. Оголошення про хвилину мовчання роблять у метрополітенах Києва та Харкова. 

Потроху приєднується до акції і бізнес — зокрема, деякі харківські кав’ярні.

«Наприклад, в кав’ярні «ЛяТюШО» долучилися. Вони вмикають звук метроному у хвилину мовчання, на касу виставляють табличку з відповідним оголошенням і в цей час не обслуговують клієнтів», — розповідає Олександра Куракса.

Харківські активісти ГО «Вшануй» мріють проводити акцію не лише в центрі, а й у всіх районах міста, аби доєднатися до неї могли зокрема ті люди, які з якихось причин не можуть приїхати на Сумську саме о 09:00.

Започаткувати такі публічні хвилини мовчання може кожен охочий у будь-якому місті та селі. ГО «Вшануй» навіть підготувала покрокову інструкцію для тих, хто хоче це зробити.  

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков