Легендарне місце: Янукович, теракт і два Геннадія. Що буде з харківським Палацом Спорту?

Першого вересня росіяни зруйнували ще одну знакову будівлю Харкова.

Найбільша крита спортивна арена міста перетворилася на руїну. У розпал Паралімпіади росіяни чотирма ракетами зруйнували місце, де неодноразово проходили чемпіонати з різних видів спорту, тренувалися діти та дорослі. Поки достеменно невідомо, чи можна буде його відбудувати.

Палац Спорту не був пам’яткою архітектури, але давно став особливим місцем для Харкова — і не лише спортивними подіями. Колись тут виступали російські артисти Алла Пугачова та Володимир Висоцький, а зараз слідчі збирають на його уламках рештки російських ракет. У цьому приміщенні у 2014 році Віктор Янукович мав очолити сепаратистський з’їзд, але втік до Ростова. Наступного року неподалік проросійські найманці вбили чотирьох учасників «Маршу Єдності». Зараз Палац став епіцентром чергового злодійства росіян. 

Чи можна відбудувати?

Під час масованої ракетної атаки росіян на Харків 1 вересня під удар потрапив досі відносно спокійний район — Нові будинки. Кілька ракет «Іскандер» влучили в основну будівлю Палацу Спорту та хокейну арену, ще кілька — у землю поруч. Посипалося скло з великих панорамних вікон будівлі, обвалилися перекриття, почалася пожежа. Із-під завалів рятувальники дістали електрика, який працював у Палаці. Чоловік вижив.

Від початку повномасштабної війни Палац Спорту, як і більшість таких споруд в місті, не використовувався за призначенням, тож великої кількості постраждалих вдалося уникнути. Але це був потужний удар не лише по споруді, а й по спортивному майбутньому Харкова. Зруйновані дві будівлі комплексу, зокрема та, де тренувалися майбутні олімпійці, а також хокейна арена. Тут неможливо більше проводити заняття з міні-футболу, волейболу, баскетболу та художньої гімнастики. Національний Олімпійський комітет України одним із перших відреагував на злочин. 

Зруйнований Палац Спорту. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

«Допоки російські війська за підтримки білоруського уряду продовжують здійснювати акти геноциду проти українського народу, російським і білоруським спортсменам має бути заборонено брати участь у будь-яких міжнародних змаганнях у будь-якому статусі», — таку заяву оприлюднили на офіційних сторінках НОК.

Колишній хокеїст збірної України Олексій Лазаренко, який в дитинстві тренувався у Палаці Спорту, не стримав емоцій.

«Це був дім для мене і моїх друзів, у якому ми практично жили, виховувалися, росли і починали свій хокейний шлях. Виродки роду людського, узькі виродки сьогодні його знищили, по ньому прилетіло 6 ракет. Пора зрозуміти і прийняти: або світ знищить цей непотріб бруднодупий, цю криворуку націю, яка не має нічого свого, або вони, як трупоїди, пожиратимуть і знищуватимуть усе живе», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Але чи дійсно Палац Спорту знищений назавжди. В Харківській обласній прокуратурі вважають, що так.

«Будівлі не підлягають реконструкції, дуже сильні руйнування, влучання. П’ять влучань балістичними ракетами лише в цьому районі, декілька в саму будівлю і по території навколо, і в спортивний майданчик біля будівлі», — сказав речник прокуратури Дмитро Чубенко.

Так виглядав Палац Спорту до повномасштабної війни. Фото: UA-NEWS.in.ua

Але у Харківській обласній військовій адміністрації вважають, що такі висновки поки що робити рано.

«Тільки після проведення інструментального обстеження буде визначено подальшу долю цією будівлі. Я так розумію, що там були фахівці ДСНС та правоохоронних органів, але останню крапку поставлять експерти з обстеження будівель та споруд. Вони зроблять технічний звіт, і вже на його підставі визначатиметься подальша доля будівлі», — пояснив UA-NEWS.in.ua головний архітектор Харківської області Антон Коротовських.

Палац Спорту перебуває на балансі Харківської міської ради, тому відновлювати його будуть за бюджетні кошти міста, але в ХОВА обіцяють, що вже ведуть переговори, аби залучити до відбудови допомогу зарубіжних урядів. Втім, станеться це не скоро.

«На жаль, тут ми маємо сумний досвід щодо таких будівель. Я думаю, що тут міська влада зробить все можливе для того, щоб був і відповідний проєкт, і відповідна концепція. Я думаю, що тут для харків’ян, звичайно, що міська влада міста зробить усе можливе для того, щоб цю локацію відновити. Однак, напевно, це вже мова буде йти вже після перемоги», — заявив в ефірі телемарафону голова ХОВА Олег Синєгубов.

У міськраді поки не розповідають про свої плани щодо цієї споруди.

Сепаратисти та партія Кернеса. Чим відомий Палац Спорту?

У стінах Палацу за десятки років існування трапилося стільки визначних подій, що у майбутньому споруда цілком могла претендувати на роль пам’ятки історичної — аби вціліла.

Збудували його в 1977 році за типовим проєктом  — схожа ковзанка зі штучним льодом під дахом була в багатьох містах, наприклад, у Льодовому Палаці Сєвєродонецька, який у 2022 році росіяни теж зруйнували. 

Спортивна арена трансформувалася в концертну залу. Свого часу тут виступало чимало зірок радянської та російської естради, зокрема, Алла Пугачова та Володимир Висоцький. Останньому під стінами Палацу у 2013 році поставили пам’ятник, але зараз його все активніше просять демонтувати, хоча він і не потрапляє під дію Закону про декомунізацію.

Палац прийняв безліч чемпіонатів, зокрема, Чемпіонат Світу з самбо серед юніорів, міжнародний турнір з боксу «Слов’янські ігри», Міжнародний турнір з художньої гімнастики на Кубок Семенової, Чемпіонати України з акробатичного рок-н-ролу та з гандболу.

22 лютого 2014 року тут відбувся з’їзд депутатів обласних рад від «Партії регіонів», який мав очолити у  президент України Віктор Янукович, але в останній момент він виїхав з країни, а за ним прямо зі з’їзду дременули тодішні голова обласної адміністрації Михайло Добкін та міський голова Геннадій Кернес. Під стінами Палацу у цей час відбувався кількатисячний мітинг Євромайдану.

Утім, Геннадій Кернес ще повернеться на головну сцену Палацу Спорту — у 2019 році він разом з іншим Геннадієм, мером Одеси Трухановим, проводив тут з’їзд партії «Довіряй ділам», яка з гуркітом провалилася на виборах.

Терористи Дворнікову, Тетюцький та Башликов. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua

Більше це місце запам’яталося  першим масштабним злочином Росії проти харків’ян. 22 лютого 2015 року під час «Маршу Єдності» біля Палацу пролунав вибух. Тоді загинули четверо людей, зокрема неповнолітній Даня Дідік. Через чотири роки суд призначив винним у здійсненні теракту Дворнікову, Тетюцькому та Башликову — пов’язаним з російьскими спецслужбами симпатикам «Оплоту» — довічне ув’язнення, втім, невдовзі їх обміняли на українських військовополонених, а Росія тим часом знову і знову чинить теракти проти харків’ян. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков