Проєкт передбачає особливі знижки для учасників бойових дій.
Члени ветеранської спільноти Харкова запропонували запровадити в місті спеціальну «Картку ветерана», за аналогом «Картки харків’янина». У міськраді вивчають таку можливість.
Передбачається, що за цією карткою можна буде отримати знижки на певні товари та послуги, але які саме — в мерії поки не визначилися.
70% запропонованих знижок вже є
Спеціальна картка зі знижками для ветеранів невдовзі може з’явитися у Харкові. Її створення обговорили 14 лютого на зустрічі «Спілки ветеранів АТО» та представників міськради. Передбачається, що вони отримають знижки на більшу кількість товарів та послуг, ніж власники звичайної міської картки.
«Основна мета цього проєкту — відокремити ветеранів від пільгової «Картки харківʼянина» та надати більше знижок», — пояснив член «Спілки ветеранів АТО» Кирило Кузьмінов.
Акцент зробили на знижках у сферах культури, реабілітації та спорту, але планується, що до «Картки ветерана» входитимуть пільгові пропозиції і на звичайні товари та послуги. Скоріше за все, ця картка буде розроблена на базі Open Kharkiv, як і інші картки на знижки від міськради, втім, можливо й таке, що ветерани користуватимуться звичайною «Карткою харків’янина», але з розширеними можливостями.
«Картку харків’янина» запровадили в 2021 році. Фото: Сергій Козлов/UA-NEWS.in.ua
«Будь-які дії щодо ветеранів повинні покращити життя самим ветеранам та їхнім родинам, тому тут будемо приймати рішення спільно з ветеранами. 70% тих товарів та послуг, які були запропоновані, вже входять в «Картку харків’янина». Тому зараз ми вивчаємо пропозиції і думаємо, що буде краще в цьому випадку — чи окрема картка, чи картка харків’янина», — пояснив UA-NEWS.in.ua заступник Харківського міського голови Юрій Шпарага.
За його словами, наступним етапом будуть перемовини з бізнесом, аби визначити, які саме компанії зможуть надати знижки ветеранам на свої товари та послуги і в якому обсязі.
«Це питання треба вивчати у зв’язку з економічним станом, адже багато підприємств релоковані з Харкова, працюють «в нуль» або навіть «в мінус»», — каже Шпарага.
Зараз ветерани у Харкові мають знижку 75% на оплату деяких комунальних послуг: газу, електроенергії, водопостачання, опалення, але лише в тому разі, якщо споживання не перевищує встановлених норм. Якщо споживання перевищує ці норми, за надлишок треба платити повну вартість. Крім того, держава забезпечує ветеранам ще низку пільг: безкоштовні ліки за рецептом лікаря, зубопротезування, медичне обстеження та санаторно-курортне лікування — повний перелік є на сайті Міністерства у справах ветеранів.
Деякі компанії запровадили знижки для ветеранів самостійно, не чекаючи спеціальної картки. Дізнатись про них можна на сайті Veteranam.
Які зараз є картки?
Проєкт «Картка Харків’янина» з’явився в місті в 2021 році. Окремий варіант запровадили для школярів у якості заміни E-ticket, планувалося, що картка також стане своєрідним пропуском до школи — постійним проїзним квитком та посвідченням учня в одному. Тоді деякі батьки відмовлялися оформлювати її, бо вважали, що в анкетах до цих карток вимагають від них надати міськраді доступ до конфіденційної інформації — це відбувалося саме перед місцевими виборами. Врешті процес пішов, і до липня 2021-го вже 2000 жителів міста оформили «Картку».
За даними офіційного сайту проєкту, зараз уже роздали 460 000 карток. Їх існує кілька видів:
- звичайна,
- для школярів,
- для студентів,
- для працівників комунальних підприємств,
- для пільговиків,
- для співробітників ДСНС,
- для ВПО.
Волонтерам дають або пільгову картку, або картку ДСНС.
Картки «Пільгова» та «ДСНС». Фото: x-card
Пільги, до яких дають доступ картки, майже однакові для усіх користувачів. До повномасштабної війни школярі та студенти їздили за своїми картками у транспорті зі знижкою, але наразі весь міський транспорт безкоштовно возить усіх пасажирів. Зоопарк теж дає вільний доступ усім відвідувачам. Є деяка різниця в розмірі знижки, яку надають понад 100 партнерів проєкту — магазини, аптеки медичні установи, салони краси, заправки, спортивні зали та інші заклади. Але у більшості партнерів знижка не перевищує 3% або ж дається на певну групу товарів та послуг. Наприклад, «Агромол» дає знижку 3% на шість видів продукції, у «Кулінічах» можна придбати за спецціною хліб лише двох видів, супермаркет «Класс» пропонує дисконт у розмірі 5%, але лише на вироби відділу кулінарії.
Минулого року «Картка харків’янина» з’явилася у мобільний застосунку «Open Kharkiv». Він автоматично підтягує уже існуючу картку власника або ж дає змогу подати заявку на її випуск.
Автор: Олена Павленко