Кальяни: все що вам варто про них знати

Куріння кальяну – це один з дуже поширених способів проведення дозвілля. Якщо ще декілька десятків років тому, спробувати що це можна було лише в спеціалізованих закладах, то сьогодні з цим значно простіше. Є чимало магазинів, які пропонують купити кальяни і виявляється, що він може бути дуже різним. Що ж, розберемося в цьому питанні.

Типи конструкції: які бувають кальяни

Перше, на що варто звернути увагу це саме тип конструкції. Можна виділити такі групи:

  • класичні. Зазвичай вони виготовлені зі сплавів металів, тому доволі довговічні, прості у догляді та практичні;
  • скляні. Дуже поширені і представлені величезним модельним рядом. В них оптимальне співвідношення ціни та якості;
  • дерев’яні. Доволі оригінальні і точно нетипові. У них ефектний вигляд, але догляд за ними доволі складний.

Знайдуться сьогодні навіть електронні кальяни. Ці модифікації поєднують в собі не лише класичний принцип куріння з величезною кількістю пари, але і додають сучасні технології.

Класифікація за розмірами

Можливо будете здивовані, але кальяни бувають дуже різних габаритів. Можна виділити 3 типи: мініатюрні, середні, високі.

Отже, мініатюрні – це не більше 50 см у висоту. Шланг можна замінити на трубку. Навіть є варіації для двох користувачів. Вони зручні за рахунок компактності і простоти підготовки до застосування. Однак враховуйте, що вони повільно охолоджуються та потребують регулярної заміни заправки.

Середні кальяни мають висоту близько 70 см, вони практичні і можна впевнено сказати універсальні, якщо говорити про експлуатаційні властивості. Він розрахований на користування компанією з 3-5 осіб. Що стосується цінового діапазону на такі моделі, то є доволі великий розліт.

Високі кальяни – не найпрактичніше, особливо для домашнього користування. Адже їх висота досягає 1 м. Краще за все вони підходять для стаціонарної установки, та розраховані на велику компанію. Оснащуються переважно декількома шлангами. Для зручності зберігання та транспортування постачаються одразу з кейсом для зберігання.

Конструкція кальяну

Незалежно від розмірів кальян має практично ідентичні складові частини, а саме:

  • шахта – основний компонент, саме до нього приєднуються інші деталі. По суті, шахта – це порожня трубка певного діаметра;
  • колба. Вона заповнюється рідною, яка відіграє роль фільтра та може надавати певний відтінок смаку. Колба також є опорою для всієї конструкції, тому повинна бути доволі стійкою;
  • клапан. Деталь, яка необхідна для продування кальяну;
  • чаша. Це ємність, яка може відрізнятись розмірами, формою, матеріалами. Використовується для забивки тютюну. Саме в чаші він тліє і тим самим утворюється дим;
  • блюдце. Воно служить для захисту простору від іскор, які зазвичай розлітаються в процесі горіння;
  • шланг. Саме через нього йде дим, який необхідний для споживання диму;
  • мундштук. Гігієнічна деталь, яка повинна бути індивідуальною, адже саме з нею контактує курець.

Додатковими компонентами, якими не комплектується кальян, але яку додають зручності його використання – це калауд, бача, тримач для шланга, мелассоуловлювач, щипці.

Країни виробники кальянів

Кальяни прийшли до нас зі Сходу. Поступово кількість виробників в тому числі в Україні збільшується, адже є попит на такий товар. Однак визнаними лідерами ринку є Єгипет, Сирія та Туреччина. Країна походження значною мірою визначає дизайн та властивості.

Наприклад, єгипетські моделі мають характерний східний дизайн, в них присутні різноманітні металеві частини, тому загалом такий кальян буде доволі зносостійким. Сирійські доволі схожі на попередні, однак в них переважно алюмінієві частини. Турецькі стануть не лише пристосуванням для куріння, але і цікавим дизайнерським елементом в інтер’єрі.

Загалом кальянам в цих країнах відведено особливе культурне значення. Вважається, що проведення часу в компанії близьких і друзів саме за таким димним заняттям – сприяє налагодженню особливих зв’язків. Є навіть думка, що за допомогою кальяну можна акумулювати енергію та позбутись від щоденних турбот.

Новостной сайт города Харьков