Януковича та Азарова судитимуть через «Харківські угоди»

Справу передали у суд.

Слідчі завершили спеціальне досудове розслідування щодо експрезидента України Віктора Януковича та колишнього прем’єр-міністра Миколи Азарова, які втекли з країни.

Обвинувальний акт по справі про «Харківські угоди» передали у суд. Януковича та Азарова обвинувачують у державній зраді та наданні допомоги Росії у проведенні підривної діяльності проти України. Про це повідомили у Державному бюро розслідувань.

За даними слідства, у 2010 році Росія наказала Януковичу продовжити строк перебування її Чорноморського флоту у Криму та Севастополі. Договір між Україною та Росією про перебування російського флоту на території України мав закінчитися у 2017 році. Україна до цього не хотіла продовжувати договір.

«Раніше Україна підтвердила наміри не пролонговувати дію цих Угод та підготувала двосторонній Меморандум з виведення флоту рф. Російська сторона проігнорувала офіційне звернення. Через енергетичний шантаж росіяни вирішили примусити тодішнє українське керівництво продовжити термін перебування флоту рф в Криму. Це надалі призвело до анексії півострова», — пояснили у ДБР.

Навесні 2010 року прем’єр-міністр України отримав остаточний текст проєкту угоди щодо продовження терміну перебування Чорноморського флоту Росії в Україні. Потім відбулося закрите засідання Кабміну, де Азаров та міністр закордонних справ запевнили, що угоду треба підписати, аби отримати від Росії знижку на газ. Янукович підписав угоду у Харкові. У той же день Азаров підписав розпорядження щодо схвалення Кабміном «Харківських угод» на користь Росії.

«Розслідуванням встановлено, що експрезидент України, в порушення вимог Конституції та Закону України «Про міжнародні договори України», 21 квітня 2010 року у місті Харкові підписав від імені України Угоду, якою продовжив на 25 років строк перебування чорноморського флоту російської федерації на території України — АР Крим і м. Севастополі», — повідомили в Офісі генерального прокурора України.

Слідчі зазначили, що Янукович і Азаров штучно створили передумови для того, щоб Росія збільшила кількість своїх військ на території України, надалі окупувала Крим і Севастополь і створила нові військові підрозділи, які вторглися в Україну 24 лютого 2022 року.

Януковича та Азарова обвинувачують за ч. 2 ст. 28 і ч. 1 ст. 111 (державна зрада та надання допомоги Росії у проведенні підривної діяльності проти України) Кримінального кодексу України. Через те, що вони переховують у Росії, досудове розслідування проводили за спеціальною процедурою.

Як писав UA-NEWS.in.ua, навесні 2023 року Конституційний суд відкрив провадження щодо «Харківських угод». Нардепи попросили суд надати висновок щодо конституційності угоди між Україною та Росією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України, яка була підписана 21 квітня 2010 року у Харкові.

Джерело

Новостной сайт города Харьков