Андрій Матюха — український меценат, засновник та власник компанії FAVBET. У 2020 році він також заснував благодійний фонд Favbet Foundation. Згідно з цінностями засновника, філантропічні зусилля організації були зосереджені на підтримці дитячого спорту та освітніх програм.
З початком повномасштабного вторгнення благодійний фонд був змушений перенаправити понад 90% своїх проєктів на допомогу Збройним Силам України. Сьогодні така підтримка я частиною роботи окремого мілітарі-хабу фонду. Водночас, під воєнні потреби були підлаштовані й всі інші ініціативи фундації.
Історія фонду
FAVBET Foundation виник як продовження багатьох соціальних ініціатив FAVBET. Серед них — підтримка дітей у сфері здоров’я та спорту, а також допомога фонду «Повернись живим» для підготовки збірної України до Invictus Games, міжнародних змагань для поранених бійців. Зі зростанням проєктів Андрій Матюха вирішив створити окрему структуру, щоб об’єднати всі благодійні прояви під одним дахом.
Нова організація не лише об’єднала всі благодійні заходи, але й отримала додаткові ресурси для створення незалежних програм. Серед перших проєктів була «Цифровізація бібліотек», яка об’єднала різні організації, включаючи бізнес, уряд і громадські організації, для досягнення спільної мети. В цьому проєкті фундація співпрацювала з Офісом президента, Міністерством цифрової трансформації та Українською бібліотечною асоціацією. Метою було створити в бібліотеках по всій Україні центри цифрової освіти. В рамках цього проєкту фонд передав українським бібліотекам понад 5000 комп’ютерів.
«Клуб супергероїв», спрямований на розвиток унікальних здібностей українських дітей
У наступні роки освітні та спортивні програми розвитку дітей залишалися головними пріоритетами фонду. Попри те, що з 24 лютого 2022 року більша частина ресурсів Favbet Foundation буде спрямована на допомогу Збройним силам, соціальні програми для молоді продовжуватимуть бути важливою складовою роботи фонду.
Створення «Клубу супергероїв» було наймасштабнішим проявом фонду в цій галузі. Основною метою клубу є надання допомоги та підтримки дітям і молодим людям, які походять із сімей військових або вимушених переселенців. Наразі фонд підтримує три проєкти.
«IT Kids» — це курс програмування, розроблений фондом і організацією Code Club Ukraine, щоб допомогти дітям молодшого віку вивчити мову програмування Python.
До початку нового навчального року фонд Favbet також розпочав освітню кампанію під назвою «Сила в знаннях». У рамках програми їхня команда роздала 5500 великих контейнерів зі шкільним приладдям учням у різних регіонах України.
Зараз триває третя кампанія «Клубу» під назвою «Сильніші разом», в межах якої запущені безплатні спортивні секції з футболу, баскетболу, боротьби та боксу.
Як Favbet Foundation перетворився на осередок допомоги військовим
Фонд раніше підтримував успішне майбутнє дітей, допомагаючи їм навчатися та займатися спортом. Їхнє майбутнє тепер залежить від українських dj]ysd. Андрій Матюха каже, що місія Favbet Foundation полягає в тому, щоб надати військовим все, що вони потребують для перемоги.
Він заявив, що Favbet Foundation спрямував всі свої ресурси на допомогу українським захисникам з перших днів повномасштабного вторгнення. Спочатку фонди підтримував ключові благодійні організації, такі як «Повернись живим». Крім того, надавав допомогу співробітникам, які вступили до лав ЗСУ та ТрО, а також забезпечували їхні підрозділи. Зі збільшенням кількості контактів зросла й кількість запитів. FAVBET вирішив збільшити фінансування фонду в п’ять разів, щоб задовольнити зростаючий попит на обладнання та засоби.
Наразі головним завданням Favbet Foundation є надання Збройним Силам України транспортних засобів. Вони постійно потрібні, оскільки автівки є життєво важливими у військових боях і часто втрачаються під час атак.
З початку повномасштабного вторгнення ЗСУ отримали понад 240 одиниць техніки за сприяння фонду Favbet. Це включало 53 нові позашляховики Peugeot Landtrek для створення ударних рот першої в історії «Армії дронів». Крім того, українські військові отримали понад 130 безпілотників для різних цілей. Favbet Foundation вже допоміг Збройним Силам України та іншим військовим організаціям на загальну суму понад 175 мільйонів гривень.
За словами Андрія Матюхи, зараз компанія забезпечує десятки військових частин, включаючи десантників і протиповітряну оборону, за потребою або систематично.
Працювати там, де потрібна допомога
У червні 2023 року російські військові зруйнували Каховську ГЕС, завдавши невиправної шкоди екології та місцевим жителям. Херсонщина зазнала найбільшого впливу наслідків воєнного злочину. Команда фонду відреагувала негайно та разом із партнерами надала херсонцям гуманітарну допомогу. Понад дві тонни води та тонна медичних засобів були доставлені двома бусами до міської клінічної лікарні ім. Лучанського. Крім того, компанія FAVBET виділила 5 мільйонів гривень на допомогу в ліквідації наслідків теракту на Каховській ГЕС, підтримавши ініціативу «Допоможемо рятувальникам» офіційної платформи UNITED24.
Нещодавно за сприяння Favbet Foundation волонтери організацій «Червона калина» та «Добро добрим DoDo» зібрали близько 11 тонн гуманітарного вантажу з Хорватії для херсонців. Саме в Хорватії працює Центр адаптації для українських переселенців, який Favbet Foundation заснували ще навесні минулого року.
Андрій Матюха стверджує, що найважливіше – діяти. Він зазначає, що головним завданням Favbet Foundation є розширення допомоги та залучення якомога більшої кількості українців до ідеї взаємопідтримки. Кожна людина робить великий внесок сьогодні, як і в перші дні конфлікту. У лютому єдність допомогла українцям вистояти, вона ж приведе нас до перемоги, — каже засновник.