Чорна вода. Харківські ріки забруднені внаслідок пожежі на нафтобазі

Паливно-мастильні матеріали розлилися по річках Уди і Харків.

Наслідки атаки російських безпілотників на нафтобазу в Немишлянському районі матимуть наслідки для екології не лише Харкова, але й Харківської та навіть Донецької областей. Паливно-мастильні матеріали забруднили низку річок.

Бензиновий сморід та масні плівки на воді. Пожежу на нафтобазі, що забрала життя сімох харків’ян, загасили, але її наслідки відчувають жителі міста та інших населених пунктів вниз по течії Сіверського Дінця.

Тонни пального в ґрунтових водах

Нафтобаза неподалік вулиці Котельної, по якій 9 лютого вгатили російські безпілотники, була збудована ще за радянських часів. За офіційними даними, вона знаходилася на відстані у понад 500 метрів від приватної забудови, тобто, будівельні норми порушені не були, хоча в Немишлянському районі обіцяють провести перевірки — є підозра, що на базі було набагато більше нафтопродуктів, ніж це дозволено за нормативами.

«Там було не зовсім все однозначно. Про те, що там у таком об’ємі знаходилось паливо, не знали відповідні служби. Це все на совісті власників. Винні повинні понести покарання. Харківський міський голова дав доручення перевірити також близькість заправки», — розповіла  голова Немишлянської райадміністрації Тетяна Мироненко в ефірі радіо «Накипіло».

За даними поліції, після вибуху з резервуарів витекло щонайменше 3 700 тонн палива. Усе це потекло вниз, змішуючись зі снігом та водою і утворюючи палаючу річку, яка за лічені хвилини поглинула приватні будинки та людські життя.

З того часу минуло вже майже три дні, але мешканці Немишлі досі не ризикують відкривати вікна — у районі стоїть страшний сморід. Вода в річці Немишлі — суцільно чорна.

Але одним районом наслідки пожежі не обмежаться — запах палива сьогодні можна було почути навіть на «Стрілці». Вода вкрилася мутними маслянистими плямами. Усе це тече в Сіверський Донець.

«Сморід жахливий. Мешканці Жихора скаржаться на сморід, у центрі міста на «Стрілці» теж пахне жахливо — тим більше, це не бензин, це дизель. Річка Немишля впадає в Лопань, Лопань — в Уди, а та — в Сіверський Донець, звідки забирають питну воду населені пункти Донецької області. Я вже мав розмову з представниками Донеччини, і вони вже там очікують», — розповів UA-NEWS.in.ua про ситуацію на річках екоактивіст Артем Приходько.

Кілька волонтерів проєкту «Чисті Уди» сьогодні поїхали перевіряти місця проживання качок та бобрів на річці — активісти бояться, що в такій брудній воді вони не виживуть. 

«Бобри, їх дуже багато в Удах, всі ці ласки, ондатри, качки — жодна тварина не буде живою, якщо вона спробує щось із цієї води», — каже Артем Приходько. 

Харків’яни вже помічають птахів, які поводяться дивним чином.

«Ми живемо біля річки, точніше біля місця, де Немишля впадає у Харків. Немишля — це отам, де було влучання в нафтобазу. Наступного ранку після вибуху і жахливої пожежі моя партнерка побачила бензинову плівку. А в нас там качки плавають. Я зателефонувала в міську диспетчерську. Наче там запит прийняли, але і досі річка брудна і тхне солярою. Сьогодні партнерка побачила чумну качку на березі. Одразу не зорієнтувалася її забрати, а назад їхала, їй сказали, що комунальники назад у річку її закинули», — написала на своїй сторінці у Facebook Анна Шаригіна.

Наслідки остаточно не з’ясовані

Катастрофа на нафтобазі матиме довгостроковий вплив на екосистему Харківської області. Під загрозою вимирання можуть опинитися водоплаваючі птахи та тварини, що живуть у воді.

«Плівка, що на воді, вона ж і на птахах теж є. Вони в неї вимазують пір’я, а потім починають це пір’я чистити, нафтопродукти потрапляють всередину організму і отруюють його. Це може закінчитися загибеллю птахів. Бобри — та сама ситуація. У двогостроковій перспективі це призведе до зниження чисельності птахів та тварин: по-перше, це загибель, по-друге, забруднення гальмує репродуктивні функції, птахи перестають гніздитися», — пояснила UA-NEWS.in.ua кандидатка біологічних наук Тетяна Атемасова. 

Інспектор відбирає проби ґрунту. Фото: Держекоінспекція

На жаль, від офіційних органів влади не вдалося отримати жодної інформації щодо того, чи вплине забруднення ґрунтів на Немишлі та харківських річок на здоров’я людей. У Державній екологічній інспекції повідомили, що 10 лютого інспектори виїжджали на місце пожежі, робили заміри та відбирали зразки проб.

«Про результати здійснених заходів та сумам нанесених державі збитків Інспекція поінформує вас додатково після проведення розрахунків», — повідомили в пресслужбі інспекції в Харківській області.

У Харківській обласній військовій адміністрації та Харківській міській раді ситуацію за три доби так і не прокоментували.

Тільки увечері 12 лютого міський голова доручив комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій обстежити всі місця зберігання, транспортування і реалізації нафтопродуктів та інші небезпечні обʼєкти у Харкові. Терехов попросив підприємців з розумінням поставитися до перевірок.

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новостной сайт города Харьков