В червні 2017 вступив в дію безвізовий режим між Україною та країнами Європейського Союзу, відтоді для перетину кордону пересічному українцеві потрібно мати лише біометричний паспорт, а за умови, що він подорожує власним чи орендованим автомобілем – ще зелену карту на автомобіль. Т. з. зелена карта для автомобіля діє за принципом української автоцивілки, проте «повноваження» зеленої карти починаються відразу після перетину українського кордону. Варто зазначити, що українські прикордонники та митники мають всі повноваження щодо накладення заборони на виїзд за кордон автомобілів, які не мають зеленої карти.
Від чого захищає страховий поліс зеленої карти
Вимогами європейського законодавства передбачено, що всі автомобілі на території країн ЄС мають бути застрахованими, а через відсутність страхового полісу водій може бути оштрафований, сума штрафу складає від 200 до 1400 євро та залежить від країни, на території якої скоєно дане правопорушення. Це правило стосується як місцевих водіїв, так і власників автомобілів з іноземними номерами. Враховуючи, що річна вартість зеленої карти на сьогодні складає приблизно 210 євро, наражатися на штрафи через відсутність страхового полісу в країнах Європейського Союзу є економічно невигідно.
Процедура отримання зеленої карти в Україні на сьогодні є максимально доступною та вимагає мінімум документів, які є в арсеналі кожного водія. Зокрема, для оформлення страхового полісу зеленої карти водієві знадобиться вказати:
- дані паспорту – документу, що засвідчує особу (паспорт має бути з непростроченою фотографією);
- дані довідки податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного (податкового) номеру;
- дані технічного паспорту на автомобіль, де зазначено марку (модель) транспортного засобу, рік його випуску та державний номер авто.
Все перелічені дані потрібно ввести в спеціальну форму. Також власнику потрібно вказати термін дії страхового полісу (зелена карта видається щонайменше на 15 днів, максимальний її термін обмежено одним календарним роком) та обрати країну, в яку він вирушає. Саме термін дії страхового полісу та країна, куди прямує авто визначають вартість зеленої карти. Окрім того, на вартість полісу впливає тип транспортного засобу, який пересікає кордон (вартість страховки є різною для легкового та вантажного автомобіля, для автобуса, мотоцикла чи автопричепа).
Які види збитків може покрити поліс
Дія страхового полісу Зелена карта поширюється на збитки, спричинені водієм українського автомобіля, іншим транспортним засобам чи фізичним особам, що постраждали внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, винуватцем якої визнано власника страхового полісу.
Дія страхового полісу поширюється тільки на третіх осіб – власника другого автомобіля, який був учасником ДТП, його пошкоджений автомобіль чи іншу фізичну особу, яка зазнала пошкоджень чи травм через дії українського водія (сам український водій, власник полісу «Зелена карта» претендувати на відшкодування завданих йому чи його автомобілю збитків не може.