Безкоштовні ліки для жителів Харкова, області та ВПО: які, як і де можна отримати

Жителі сіл у Харківській області найгірше в Україні отримують препарати за програмою "Доступні ліки".

Через повномасштабну російську війну жителі Харківської області не завжди можуть отримати препарати за програмою «Доступні ліки». У деяких громадах аптеки закриті, у деяких виїхали сімейні лікарі. У Національній службі здоров`я України помітили, що на Харківщині пацієнти взяли понад 50 000 рецептів, але так і не отримали ліки від держави. 

Ошелешені цими цифрами, представники НСЗУ приїхали на Харківщину і розказали про особливості державної програми «Доступні ліки». 

Що таке «Доступні ліки»? Це Урядова програма, що забезпечує повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів. Вона поширюється на лікування хронічних захворювань, які добре лікуються амбулаторно, проте часто призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Повернули «папір»

У НСЗУ звітують: у містах Харківщини цьогоріч було погашено 90% виписаних рецептів; у селищах міського типу – 71%; а у селах області – всього 14%. Тобто з 59 300 виписаних електронних рецептів жителі сіл Харківської області отримали ліки всього за 8200 рецептами.

«Із початку 2023 року мешканцями Харківщини погашено 576 тисяч е-рецептів із 723 тисяч виписаних, тобто 79,7%. Це один із найнижчих показників по країні», —  зазначила голова НСЗУ Наталія Гусак.

Це найбільша, вражаюча цифра по Україні, коли люди із хронічними захворюваннями звернулися до «сімейників», отримали рецепт, але так і не забрали необхідні препарати. 

Пояснень цьому може бути багато, одне з головних — безпекова ситуація і близькість лінії фронту. Адже на Харківщині майже 30 населених пунктів залишаються під тимчасовою окупацією, ще кілька десятків сіл перебувають у «сірій» зоні. Є цілі міста, де аптеки не працюють через близькість кордону із країною-агресором. На даний момент у Харківській області за програмою «Доступні» ліки працюють понад 750 аптек (до повномасштабної війни було 872), але іноді пацієнтам потрібно подолати відстань у понад 5 кілометрів від медзакладу до аптеки.

Саме через безпекову ситуацію на території Харківської області сімейні лікарі можуть виписувати паперові рецепти (нарівні з електронними). Ця норма розповсюджується на Харків і всю Харківщину, за винятком Касноградського району (тут діє лише цифрова форма).

У великій кількості «непогашених» рецептів можуть бути частково винні і лікарі-сімейники, які «штампують» рецепти, знаючи наперед, що люди не зможуть забрати ліки через брак аптек або небезпечний шлях до них.

У кількох громадах, із яких пішли аптеки або залишилися тільки ті, що не працюють із НСЗУ за програмою «Доступні ліки», голови стають «кур`єрами». Так, голова Золочівської громади Віктор Коваленко збирає у селян їхні паперові рецепти раз на місяць, їде в найближчу аптеку, отримує ліки і розвозить по громаді. Наталія Гусак говорить, що таких прикладів в області кілька.

Даних, у скількох громадах зараз немає аптек (і тим більше залучених до державної програми), ні в НСЗУ, ні у Харківській обласній військовій адміністрації немає. Здебільшого аптеки та аптечні пункти — це приватна власність, тому змусити їх працювати або відкритись неможливо. У НСЗУ тільки радять головам громад співпрацювати із аптечним бізнесом.

У НСЗУ звертають також увагу на те, що іноді лікарі можуть гальмувати користування програмою з отримання безкоштовних ліків.

«Іноді існують стереотипи: пацієнт думає, буцімто має заплатити якісь кошти за рецепт. Давайте закриємо цей міф. Кожен українець, який має хронічні захворювання, має право на доступні ліки. Якщо стається так, що сімейний лікар не є прихильником до програми або вимагає певну суму винагороди, кожен може замінити свого сімейного лікаря. Це складно зробити у сільській місцевості», — пояснила Наталія Гусак. 

Що робити переселенцям

Усі пацієнти з категорії ВПО, які опинилися у Харкові або в іншому населеному пункті і хочуть отримати «доступні ліки», можуть йти легшим шляхом: їм не обов’язково укладати контракт із новим сімейником. У НСЗУ говорять: треба йти до найближчої поліклініки, до будь-якого сімейного лікаря і просити виписати препарати за програмою. Звісно, треба звертатись до медзакладу охорони здоров’я, який має договір з Національною службою здоров’я України. Ніхто не має права відмовити внутрішнім переселенцям, адже декларація під час дії воєнного стану не обов`язкова.

У залежності від захворювання лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій мобільний номер з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку, яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер.

Із рецептом можна прямувати до аптеки, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни». В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку.

Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками, можна, зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п’ятницю) або через чат-бот «Спитай Гриця».

Пацієнтам, які втратили сімейного лікаря через виїзд за кордон, не слід чекати на його повернення, а краще підшукати нового, адже НСЗУ уже не платить гроші медикам на відстані.

Які ліки можна отримати за програмою реімбурсації «Доступні ліки» (у переліку понад 500 найменувань)

  • від серцево-судинних захворювань;

  • від діабету 2-го типу;

  • від цукрового та нецукрового діабету;

  • від бронхіальної астми;

  • від епілепсії;

  • від розладів психіки та поведінки;

  • від хронічного обструктивного захворювання легенів;

  • від хвороби Паркінсона;

  • імуносупресивні препарати.

Із серпня 2023 року до переліку додали знеболювальні для паліативних хворих, а з жовтня — тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові. На Харківщині, порахували у НСЗУ, уже понад 50 пацієнтів із діабетом отримали смужки.

Джерело

Новостной сайт города Харьков